loader-img
loader-img-2
هدر ارسال پستی

  1. خانه
  2. برگ اضافه
ارزش کتاب‌های فیلمنامه
ارزش کتاب‌های فیلمنامه
بیایید به بهانه‌ی روز ملی سینما، سینما و کتاب را به هم پیوند بزنیم و سری به کتاب‌های به اصطلاح «فیلمنامه‌ای» بزنیم! درست است که روی جلد این کتاب ها واژه‌ی فیلمنامه به وضوح آمده؛ اما دلیل نمی‌شود که فاقد ارزش ادبی باشند یا خرید و مطالعه‌ی آن‌ها هیچ سودی به خواننده نرساند. کتاب‌های فیلمنامه پیش از هر چیز، برای فیلمنامه‌نویسان و کارگردانان تازه کار و افرادی که می‌خواهند فیلمنامه‌نویسی را شروع کنند، مرجع یادگیری مهمی است. این نوع کتاب‌ها در حاشیه‌ی فیلمنامه‌ی دقیقی که دارند معمولا بخشی را به مصاحبه با تهیه‌کننده، کارگردان و عوامل مهم تولید فیلم اختصاص می‌دهند و پشت صحنه‌ی ساخت فیلم را به صورت مکتوب با طرفداران فیلم به اشتراک می‌گذارند. در کنار این دو بخش، ممکن است فصلی از کتاب به چشم‌تان بیاید که با عکس‌هایی از پشت صحنه یا سکانس‌های ماندگار فیلم پر شده باشد. پس لطفا به کتاب‌های فیلمنامه، به چشم آثار بی‌ارزش نگاه نکنید، این کتاب‌ها هم جنبه‌ی آموزشی دارند، هم برای طرفداران یک فیلم یادآور تمام خاطرات شیرین و گاه تلخی هستند که کنار دیدن آن فیلم تجربه کرده‌اند. لینک خرید کتاب‌های فیلمنامه
معرفی کتاب‌های اربعین: اربعین و چهل درس
معرفی کتاب‌های اربعین: اربعین و چهل درس
الهام از درس‌های [عاشورا و کاروان امام حسین(ع)] است که ما را در پیمودن راه آنان یاری خواهد کرد، نه بحث و گفتگو بر سر اینکه آیا منظور از اربعین، اربعین نخست است یا اربعین دوم، یا امام حسین (علیه السلام) طفل سه ساله‌ای داشته یا نه، و مانند این‌ها. مهم این است که بدانیم این کاروان چه کرد و به ما چه آموخت، و ما چه آموختیم و چه باید بکنیم. (بخشی از کتاب) «مرتضی مهدوی یگانه» پژوهشگر و نویسنده‌، در کتاب «اربعین و چهل درس» به بیان چهل پیام و درس از قیام اباعبدالله الحسین (ع) و حرکت کاروان آزادی آفرین کربلا پرداخته است. آقای مهدوی یگانه به اربعین حسینی نه از زاویه دید پیاده‌روی و سفرنامه‌نویسی، بلکه از دیدگاه چهل پیام و چهل هدف استنباط شده از قیام و کردار و بیانات امام حسین(علیه السلام) نگاه کرده است؛ البته خود نویسنده در جایی از کتاب می‌نویسد: «این چهل درس، مواردی‌ست که ما توانسته‌ایم استنباط کنیم و بی‌تردید به همین مقدار پایان نمی‌یابد و با تامل و ژرف‌اندیشی بیشتر می‌توان درس‌ها و معارف فزون‌تر و والاتری را استخراج کرد...» برای تهیه و خرید کتاب کلیک کنید.
معرفی کتاب‌های اربعین: اربعین، جهانی دیگر
معرفی کتاب‌های اربعین: اربعین، جهانی دیگر
این کتاب، در لایه‌های مختلف، عنصر تفکر در پیاده‌روی اربعین را مورد توجه قرار داده است. یکی از چیزهایی که در اربعین بسیار شفاف بوده و مورد ارزیابی قرار دارد، سفارش‌های اکیدی است که «تفکر بر تعداد زیاد، تکثیر و تراکم عبادت اولویت دارد» یعنی در ذات باری‌تعالی تفکر کنیم. ما در اربعین، یک فرصت جدی برای تفکر داریم. شما توجه کنید، این مجموعه‌ی اطعمه و اشربه و موکب‌ها و دیدنی‌هایی که برای ما جالب است، اینکه برویم فلان موکب ببینیم چه صفی دارد! مثلاً موکب علی‌اصغر کویتی‌ها است! پنج متر و نیم طول میز فلان موکبی است که ظهرها روی آن ماهی می‌چیند! 16 متر فلان‌جا انار و هندوانه می‌چیند! از مسیر حِلّه برویم، چون خوراکی‌های آن خیلی جدی‌تر است و خانه‌های تمیزتری دارد. از مسیر طریق‌العلماء برویم این ویژگی را دارد و… اما هیچ‌وقت با خودمان تفکر نمی‌کنیم که از مسیرهای مختلف، جایی را انتخاب کنیم که قدرت تأمل و تفکر و تضرع و خضوع و توجه ما به ذات سیدالشهدا(ع) بیشتر شود. اگر این مسیر قرار است یک مسیر خودسازی باشد و اگر این مسیر قرار است نسبت ما با سیدالشهدا(ع) را عمیق‌تر کند و هر سال هم تکرار کند و عهد ما را دوباره مستحکم کند، پس به تفکر نیاز دارد. (سخنان نویسنده پیرامون کتاب اربعین جهانی دیگر)     «مسعود معینی‌پور» نویسنده کتاب «اربعین، جهانی دیگر» خود دلیل تفاوت کتابش با بقیه‌ی سفرنامه‌های اربعینی را این‌طور نقل می‌کند: کتاب‌های زیادی در مورد اربعین نوشته شده است، اما کتاب اربعین، جهانی دیگر مجموع پیام‌های بسیاری از آنان را مطرح کرده است. این کتاب در واقع برآمده از مجموعه‌ای از نشست‌ها، یادداشت‌ها، مقالات و گفتارهای اساتید حوزوی و دانشگاهی بوده که تأملات تمدنی در رابطه با اربعین را مطرح می‌کند و در عین حال تأملات تمدنی را با توجه ‌به مصادیق و رخدادی که در اربعین و در این کنش جمعی عظیم اتفاق افتاده است، بیان می‌کند.   برای تهیه و خرید کتاب کلیک کنید.
معرفی کتاب‌های اربعین: پیاده‌روی اربعین رسانه شیعه
معرفی کتاب‌های اربعین: پیاده‌روی اربعین رسانه شیعه
پیاده‌روی و زیارت حرم مطهر امام حسین(ع) در روز اربعین ریشه‌ای تاریخی و عمیق دارد. ... این مراسم میلیونی یکی از قدرتمندترین نمادهای همبستگی میان جهان تشیع است. در گردهمایی اربعین علاوه بر گروه‌های مسلمانان شیعه، مسلمانان سنی، مسیحی، ایزدی و پیروان دیگر ادیان نیز حضور می‌یابند. این رویداد بزرگ‌ترین گردهمایی سالانه‌ی مذهبی در جهان است. پیاده‌روی اربعین پیش از دوران حکومت حزب بعث در عراق، در میان علما و طلاب و تعداد کمی از مردم وجود داشته است، با این تفاوت که در آن روزگار خبری از موکب‌داری به شکل مرسوم امروزی نبود و مردم از ترس حکومت، پذیرایی از زائرین را در منازل خویش انجام می‌دادند چراکه حکومت، مجازات اعدام را برای میزبانان زائرین در نظر گرفته و اجرا می‌کرد. (بخشی از کتاب) کتاب «پیاده‌روی اربعین رسانه شیعه» از جمله کتاب‌های تبیینی به شمار می‌رود که «حامد طالبی» تلاش کرده در آن پیاده‌روی اربعین را نه حتی به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی انسانی، که به عنوان مهم‌ترین و موثرترین فعالیت رسانه‌ای برای دین اسلام معرفی کند. حامد طالبی معتقد است که این پیاده‌روی باشکوه، ادامه‌ی راه خطابه‌ها و روایتگری‌های حضرت زینب کبری سلام الله علیها از واقعه کربلاست؛ که «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود». امروز نیز مسافران کربلا همان مسیر را طی می‌کنند و هر کدامشان روایتگر اسلام حقیقی هستند. در بخشی از کتاب آمده است: «پیاده‌روی اربعین، از جمله رویدادهای بزرگی است که همه‌ی ارزش‌های خبری مانند بزرگی، تازگی، مجاورت، دربرگیری، شگفتی و برخورد را با هم دارد. چنین ویژگی کم‌نظیری پیاده‌روی اربعین را به موضوعی بسیار قابل‌توجه در علوم خبری و ارتباطی تبدیل می‌کند.» مقام معظم رهبری فرموده‌اند: «امروز در دنیای پیچیده‌ی پرتبلیغات و پرهیاهو، حرکت اربعین، یک فریادِ رسا و رسانه‌ی بی‌همتا است.» و حامد طالبی از همین سخن وام گرفته و کتاب را نوشته است. او می‌گوید: «می‌خواستم با نوشتن این کتاب به اهمیت اربعین پی ببرم و متوجه شوم اربعین چگونه می‌تواند نقش رسانه‌ای را به دوش بکشد و چطور می‌تواند 20 تا 25 میلیون نفر جمعیت را با وجود بایکوت رسانه‌ای جذب کند.» برای تهیه و خرید کتاب کلیک کنید.
معرفی کتاب‌های اربعین: ازدحام بوسه
معرفی کتاب‌های اربعین: ازدحام بوسه
هوای آنجا خیلی سرد بود و طبع زنان ایرانی با زنان عراقی متفاوت. زنان ایرانی با لباس گرم زیر پتو می‌لرزیدند، اما زنان عراقی در آن سرما با درجه‌ی یکِ پنکه فقط احساس خنکی می‌کردند. پنکه‌شان در هال بین روشنی و خاموشی در تردد بود. هال خیلی شلوغ بود. بعد از شام، مردانِ میزبان عزاداری را شروع کردند و به دنبالش زنان عراقی. عزاداری‌ای که خیلی مفصل بود. ...من به اتاق دیگری پناه بردم و به اندازه‌ی یک نفر دم در برای خودم جایی دست و پا کردم. ... از شدت خستگی در گرمای پتویم غرق شدم. زن‌های میزبان دیرتر از همه خوابیدند و زودتر از همه از خواب برخاستند. (بخشی از کتاب) «ازدحام بوسه» از آن دسته سفرنامه‌هایی است که به واقع خواننده را قدم به قدم با خود همراه می‌کند و بد و خوب، تلخ و شیرین و سختی و لذت سفر را در کنار هم روایت می‌کند؛ آن هم کدام سفر؟ پیاده‌روی اربعین، سفری که بیشتر نویسندگان به بازآفرینی معنویت آن و نهایتا بیان اتفاقات جالب مسیر بسنده کرده‌اند. «نرگس مقصودی» اما کار متفاوتی انجام داده، سفرنامه‌اش را از آن لحظه‌ای شروع کرده که اصلا قصد رفتن به کربلا را ندارد. او خود را فردی نازپرورده معرفی می‌کند که مطمئن است سفر اربعین به مذاجش خوش نمی‌نشیند؛ اما در نهایت به عنوان همراه با یکی از دوستانش راهی می‌شود. نرگس مقصودی از سختیِ گرفتنِ گذرنامه و اخز ویزا می‌گوید و از شلوغی‌ها؛ از زنان عراقی می‌نویسد و تفاوت‌هایی که با زنان ایرانی دارند؛ از گرمای روز جاده و سرمای شب موکب‌ها... این سفرنامه گویی نقش یک راهنما را ایفا می‌کند، برای کسانی که تاکنون به پیاده‌روی اربعین نرفته‌اند. اگر برای بستن توشه سفر اربعین تردید دارید، یا نمی‌دانید از کجا شروع کنید، یا اصلا می‌خواهید ذهنتان را برای سفر آماده کنید، کتاب ازدحام بوسه، انتخاب خوبی‌ست. برای تهیه و خرید کتاب کلیک کنید.
معرفی کتاب‌های اربعین: قدم عاشقی
معرفی کتاب‌های اربعین: قدم عاشقی
کاروان حسینی در ادامه حرکت خود پس از عاشورا، با هدایت و ولایت امام سجاد(علیه السلام) و قافله سالاری زینب کبری(سلام الله علیها) راه خود را ادامه می‌دهد و قیام و نهضت عاشورا را به ثمر می‌رساند و در عین اسارت ظاهری، آزادگی را در عالَم ثبت می‌کند و واقعه اربعین را رقم زده و علامتی خاص برای اهل ایمان به یادگار می‌گذارد که با تأسی به آن، راه ایمان را بیابند و در تاریکی‌ها و سرگردانی‌ها به حیرت مبتلا نشوند؛ «لیستنقذ عبادک من الجهالة و حیرة الضلالة» و با این حرکت کاروانی اربعین، رزمایشی را رقم بزنند که آمادگی دائمی برای نصرت و پاسخ به ندای «هَل مِن ناصِرٍ یَنصُرُنی» و تشفّی برای دل‌های سوخته در طول تاریخ به «یا لَیتَنی کُنتُ مَعَکُم فَأفُوزَ فَوزاُ عَظیماً» باشد. نهضت عظیم پیاده‌روی اربعین با پرچم یالثارات الحسین(علیه السلام) بسترساز ظهور و همراهی با کاروان حسینی است که با وسعت دید توحیدی زینبی(سلام الله علیها) که «مَا رَأیتُ الاّ جَمیلاً» و با «قدم عاشقی» وادی سلوک توحید ولایی را طی می‌کند تا به توحید الوهی برسد و با مشق قدم عاشقی در کوی محبت حسینی(علیه السلام) خود را از تعلقات دنیایی تکان داده و قدم به قدم به سوی معشوق حرکت می‌کند تا به وصال برسد و زیارت اربعین اوج وصال محب با محبوب در این سیر است که پس از آن مأموریت گسترش نصرت امام را با رفتن به شهرها و کشورهای خود پیدا می‌کنند تا سال دیگر با عاشقان بیشتری در این وادی حرکت کنند و سربازی حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را رقم زنند. (بخشی از کتاب) مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از موکب‌داران اربعین، بیان داشتند: «ما امروز احتیاج داریم که حسین بن علی را به دنیا بشناسانیم؛ دنیای دچار ظلم و فساد و دنائت و لئامت، محتاج معرفت آزادگی حسین و حرّیت حسینی است. ... حرکت معرفت حسینی می‌تواند یک تنه سینه سپر کند، بایستد و حقیقت اسلام را، حقیقت قرآن را به دنیا معرفی کند.» کتاب «قدم عاشقی» مکتوب شده و نظم‌یافته‌ی سخنرانی‌های «محمدرضا عابدینی» درباره اربعین است که در بخش اول آن، با عنوان «اربعین و ظهور حق در طول تاریخ» نگاهی تاریخی به واقعه عاشورا شده است و نبرد حق و باطل و نقش انبیای الهی را در تبیین جایگاه حماسه عاشورا بررسی می‌کند. فصل دوم کتاب، به نام «اربعین؛ امتداد عاشورا تا ظهور» با نگاهی عینی و مصداقی و به حماسه پیاده‌روی اربعین می‌پردازد و نهضت اربعین و ظرفیت آن را به عنوان یک الگوی اجتماعی در تمدن حال حاضر دنیا تحلیل می‌کند و به آسیب‌شناسی اربعین نیز اشاره‌ای می‌شود. بخش سوم «شرح زیارتنامه اربعین» است و تمرکز آن بر این موضوع است که زیارت اربعین را به چشم کمال غایی زائر ببینیم و در آخر شرح مختصری از متن زیارتنامه اربعین نیز با همین دیدگاه به مخاطب ارائه می‌شود. برای تهیه و خرید کتاب کلیک کنید.
نادر ابراهیمی بار دیگر ...
نادر ابراهیمی بار دیگر ...
«نادر ابراهیمی» مردی از دیار واژگان، استاد ساختن ترکیبات و جملات لطیف و داستان‌های عمیق، مردی که جسورانه سینه سپر می‌کند و عنوان می‌کند «من گذشته نیستم، تا مثل گذشتگان عمل کنم.» مردی که زندگی‌اش سفری است غریب به حجره‌های مختلف: از کمک کارگری تعمیرگاه و کارگری چاپخانه، تا حسابداری و نقاشی و طراحی و فیلم‌سازی! حجره‌هایی که هرکدام توشه‌ای از واژه به کوله‌بار او افزودند؛ و نگاهی که پیوسته عمیق و عمیق‌تر می‌شد تا شاهکارهای درخشانی خلق کند. رنگ و نور! آثاری که هرکدام با دیگری تفاوت‌های بسیار و ریشه‌ای دارند، اما تمامی آن‌ها از چشمه‌ی کلمات و احساسات نادر جوشیده‌اند. همه یک آبشخور و جهان‌بینی واحد دارند. با «یک عاشقانه آرام» و «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم» ما را به سفری در جهان عاشقانه و عاطفی خود می‌برد و یادمان می‌آورد که «مگذار که عشق، به عادت دوست داشتن تبدیل شود! مگذار که حتی آب دادن گل‌های باغچه، به عادت آب دادن گل‌های باغچه تبدیل شود! ... عشق، عادت به دوست داشتن و سخت دوست داشتن دیگری نیست، پیوسته نو کردن خواستنیی‌ست که خود پیوسته خواهان نو شدن است و دیگرگون شدن. تازگی، ذات عشق است، و طراوت، بافت عشق. چگونه می‌شود تازگی و طراوت را از عشق گرفت و عشق همچنان عشق بماند؟» با «مردی در تبعید ابدی» ما را وارد دنیای فلسفی و تاریخی می‌کند. تا بدانیم «انسانِ افسرده‌ی اهل دانستن، تمام عمر از ندانستن افسرده است.» با «آتش بدون دود» و «بر جاده‌های آبی سرخ» در کنار ما، میان ماجراهای پرهیاهوی تاریخی و سیاسی گام برمی‌دارد. جایی که مردی دیگر را مخاطب قرار می‌دهد تند؛ که «دیگر هرگز تنت را سپر من نکن! گلوله‌ای که مال من است، نباید در تن تو بنشیند.»     از طبع بلند نادر و پرواز‌های او در سرزمین کلمات، آثار غیرداستانی هم به جامانده نظیر «چهل نامه کوتاه به همسرم»، که تغزلات منثور اوست برای همسرش، یا «لوازم نویسندگی» با میراثی از تجربه در زمینه‌ی قلم‌زدن برای نسل‌های دیگر. از مُرکّب قلم نادر، آثار دیگری در قالب ادبیات کودک و نوجوان، نمایشنامه و فیلمنامه، شعر و رمان‌های ترجمه نیز نگاشته شده است. نثر ادبی او که سرشار از تک‌جمله‌های ناب و بکر به‌یادماندنی است، تمامی این آثار رنگارنگ را زنجیروار به یکدیگر متصل می‌کند. تا با گشودن هریک از این کتاب‌ها، بار دیگر مردی که دوست می‌داشتیم را ملاقات کنیم.
معرفی کتاب‌های اربعین: او یافت مرا...
معرفی کتاب‌های اربعین: او یافت مرا...
من خودم به این نتیجه رسیدم که برای رانندگی در شهرهای عراق، تنها بلد بودن دو چیز کافی است: راننده، اول باید نحوه استفاده از گاز، کلاج، ترمز و فرمان را بلد باشد؛ دوم، باید بلد باشد که بوق بزند! ... به عبارتی، بوق زدن در عراق، نیمی از رانندگی است؛ یعنی شما از کنار ماشین رد بشوی، بوق می‌زنند، سوار ماشینشان بشوی بوق می‌زنند، پیاده شوی بوق می‌زنند، خلاف بروند، بوق می‌زنند؛ همه جا بوق می‌زنند. (بخشی از کتاب) «او یافت مرا» یکی از متفاوت‌ترین سفرنامه‌های اربعینی است، نویسنده‌ی کتاب «رضا عیوضی» است که خودش می‌گوید از همان اول قصد داشته سفرنامه‌ای متفاوت و آمیخته با طنز از پیاده‌روی اربعین بنویسد. عیوضی می‌نویسد: «طنز نوشتن درمورد یک واقعه مذهبی عظیم -آن هم پیاده‌روی اربعین- واقعاً یک‌جوری است! خیلی سخت است سفری شبیه به این را به طنز بکشی درحالی که مواظبی به وادی تمسخر و هتک حرمت‌ها نیفتی؛ اما من همیشه برایم جای تأمل بود که چه احادیث و روایات قشنگی درمورد شادی و شوخی داریم در اسلام! یکی‌اش همین حدیث زیبا از امام صادق (ع) که: «اَلمُؤمِنُ دَعِبٌ لَعِبٌ و َالمُنافِقٌ قَطِبٌ غَضِبٌ»؛ یعنی مؤمن، شوخ و شنگ است و منافق، اخمو و عصبانی! من خواستم همین را به تصویر بکشم. خواستم مدلی از یک زندگی پویای شادِ دارای معرفت را نشان بدهم.» نوع روایت عیوضی از اربعین به گونه‌ای است که شادی و غم، خنده و اشک و ترش و شیرین را در کنار هم به جان خواننده می‌نوشاند. در سایه‌ی همین طنزنویسی، جزئیاتی از این سفر بیان شده است که ممکن است به خاطر فضای جدی و معنوی دیگر سفرنامه‌های اربعین دیده نشود. برای تهیه و خرید کتاب کلیک کنید.
معرفی کتاب‌های اربعین: اهالی اینجا
معرفی کتاب‌های اربعین: اهالی اینجا
عقب اتوبوس مثل نیمکت‌های انتهایی کلاس پر از شوخی و شیطنت بود. قبل از حرکت، خانم‌ها را به چند گروه تقسیم کرده بودند با سرگروه‌های مشخص. خودشان را با سِمت و وظیفه معرفی می‌کردند. گروه تنظیف، وضوخانه، اسکان و... معرفی من انگار از همه پیچیده‌تر بود! - شما برای کدام قسمت هستید؟ - من مستندنگار هستم. قرار است سفرنامه بنویسم. حلقه چشمانشان می‌چرخید و دهانشان بی‌هدف باز و بسته می‌شد! - یعنی قراره برای این سفر مستند بسازید؟ فکر کنم قبلا هم برای موکب این کار را کرده‌اند. - نه، من نویسنده‌ام، مستندساز نیستم... بعد از چند دقیقه مکالمه، سر تکان می‌دادند و «خوشبخت هستیم»ی می‌گفتند. ولی تا بعد از سفر هم، فهمیدم کسی متوجه وظیفه دقیق من نشده است، حتی مسئولان! به قول دوستی، نویسنده‌ها همیشه آدم‌های بیکاری به نظر می‌رسند! (بخشی از کتاب) کتاب «اهالی اینجا» از آن دسته کتاب‌هایی است که سعی کرده پشت صحنه یک حرکت، یک نمایشکاه، برپایی یک غرفه، یا مدیریت یک مراسم را برای خوانندگان روایت کند. «زهرا آقازاده‌نژاد» با نوشتن اهالی اینجا، حال و هوای یک موکب اربعینی و اتفاقاتی را که در بخش بانوان یک موکب اربعینی در کربلا در جریان است، برای مخاطبان بازگو می‌کند. برای تهیه و خرید کتاب کلیک کنید.
نوشته‌ای برای آشنایی با جستار نویسی
نوشته‌ای برای آشنایی با جستار نویسی
پیش از هر چیز باید بپرسیم که آیا جستار فرمی در نوشتن است؟! جستار برابر است با لغت essay در ادبیات انگلیسی که از لغت essai در ادبیات فرانسه مشتق شده و در حالت فعلی و معاصر essayer  به معنای تلاش کردن و کوشیدن و آزمودن است. مثلا برای روش سعی و خطا، امتحان لباس، آزمایش هسته‌ای و پرواز آزمایشی کاربرد دارد. من جستجو کردم، واقعا برای آزمایش هسته‌ای کاربرد دارد! جستارنویسی تلاش برای آزمودن است، آزمایش اکتشافی برای درک موهوم ماهیت‌های موهوم؛ تلاش برای رمزگشایی از بند بند خاک، نمایش کاویدن درون... اجازه بدید کمی ساده‌تر بیان کنم: جستار در فعل جستارنویسی و در ذهن نویسنده‌اش نوعی تأمل فلسفی در ایده‌ی مورد نظر است؛ اندیشیدن با نوشتن و در حین نوشتن است. همچون طراحی از یک مدل زنده یا یک شی، نویسنده در هنگام نوشتن جستار، دست به شناخت «ابژه» می‌زند. تفاوتش با طراحی این است که به پوسته‌های درونی‌تر ابژه هم اگر بتواند راه باز کرده و با تفکر می‌کاودش. شاید بپرسید این بیشتر «روش» است تا «فرم». بله، جستار فرمی تقلیدی نیست، فرمش در روش است. تلاشی در میانه بودن و نبودن برای فردیتی که با طرفین هر موضوع می‌جنگد. می‌جنگد و می‌کاود تا مفهوم خود را بیابد. جستار تحقیق نیست، پژوهش نیست، تأمل است و ثبت این تأمل جستارنویسی نام دارد. جستار تلاشی برای شنیدن صدای خود است؛ فهم اندیشه‌ی نهفته پیرامون اشیا، موضوعات و مباحث است. پس جستار فرم ظاهری ندارد. اگر بشود گفت که نمی‌شود، باید گفت فرم مضمونی دارد. مضمونی که در تلاش برای جای گرفتن در فرم است. خود این تلاش ماهیت جستار است: «پنهانی» در تلاش برای هویدا شدن، روحی در تلاش برای تجسد، اندیشه‌ای در تلاش برای صف کشیدن در خط کلمات؛ البته پیرامون ابژه‌ای که هرچیزی می‌تواند باشد. این‌جاست که می‌گوییم جستار همچون نظریه، ابطال‌پذیر نیست. اصلا نظریه نیست؛ تلاش است، تجربه‌کردن است، زیستن است. این‌گونه است که نویسنده جستار زمانی که جستاری می‌نویسد می‌تواند درباره جستارش به عنوان ابژه، جستاری دیگر بنویسد. خود این متن هم جستاری درباره یک ایده است. ایده‌ای سیال به نام جستار. پس جواب سؤال ابتدای متن این است که جستار فرمی در نوشتن است. فرمی برای تأمل و اشتراک این تأمل در قالب متنی که تلاشی برای تأمل در موضوع بوده است. شاید بگویید جستار برای انتشار خیلی شخصی‌ست. بله، خیلی شخصی‌ست، برهنه‌ترین وجهه‌های شخص در موضوع است. تلاشی برای بازنمایی خود اندیشه، تفکر و تأمل.  
کتاب‌هایی درباره چپ‌دست‌ها
کتاب‌هایی درباره چپ‌دست‌ها
چپ دست‌ها بدانند (چپ دستی، یک صفت مفید) نویسنده: هنگامه علی بیک، عبدالحمید انگجی انتشارات: مروارید این کتاب با در دست داشتن اطلاعات علمی، به مسئله چپ‌دست و راست‌دست بودن پرداخته است. بخشی از کتاب: «شخصی که خود یک چپ‌دست است دربارۀ مشکلات چپ‌دست‌ها می‌گوید: هنگام روبوسی‌کردن، در انتخاب گونۀ اول برای بوسیدن، تفاوتی بین چپ‌دست‌ها و راست‌دست‌ها وجود دارد و همین امر سبب تصادم بینی‌ها می‌شود. وی می‌افزاید در میهمانی‌ها هم برخی چپ‌دست‌ها کارد و چنگال را به ترتیب دیگری در دست می‌گیرند که این باعث اذیت بغل‌دستی می‌شود، بنابراین ‌باید یک چپ‌دست هنگام نوشتن و غذا خوردن اطرافش خلوت باشد. خجالت‌آورترین وضعیت هنگامی است که آن‌ها اشتباها از لیوان بغل‌دستی‌شان نوشیدنی می‌خورند.»   چپ دست‌ها عاشق می‌شوند نویسنده: علی آرمین انتشارات: جمکران این کتاب که پیشتر به نام «کمیک استریپ‌های شهاب» شناخته می‌شد، رمانی است روایتگر زندگی پر فراز و نشیب «شهاب» طلبه جوانی که سعی می‌کند زیر بار مشکلات زندگی له نشود؛ مبلغی که لکنت زبانش اجازه سخنرانی به او نمی‌دهد، پدرش با او بدرفتاری می‌کند، خودش هم عاشق شده و... اما یک روز به این فکر می‌کند که یکی از ویژگی‌های خاص زندگی‌‌اش را دست کم گرفته: «او چپ‌دست است» و با رشد دادن مهارت خاصی در خود، مشکلات را یکی یکی پشت سر می‌گذارد.
مشکل غیرقابل حل چپ‌دست بودن!
مشکل غیرقابل حل چپ‌دست بودن!
اگر شما هم یکی از 15 تا 20 درصد جمعیت کره زمین باشید که چپ‌دست هستند، حتما در طول زندگی خود با ابزارهای مختلفی سروکار داشته‌‌اید که برای استفاده از آن‌ها به مشکل خورده‌اید. اما من نمی‌خواهم درباره آن‌ها صحبت کنم، راستش فقط می‌خواهم یک چیز کوتاه را خیلی خودمانی بگویم و بروم. درست است که ما چپ‌دست‌ها با مشکلات زیادی دست به گریبانیم؛ اما این را یادتان باشد که ما (دست‌چپی‌ها) از بچگی و آرام آرام عادت می‌کنیم در دنیای شما راست‌دست‌ها زندگی کنیم. اما چیزی که هیچ وقت به آن عادت نمی‌کنیم، این است که آدم‌های دیگر، همین دست‌راستی‌های محترم، تا آخر عمرمان به طرز عجیبی نگاهمان می‌کنند، بعضی‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویی نگاه کردن به کارهای ما سرگرمی جدیدشان باشد، یا انگار که ما آدم فضایی هستیم و از جای دیگری آمده‌ایم، یا بعضی آدم‌ها طوری رفتار می‌کنند که انگار همه کارهای ما اشتباه است! مطمئن باشید همان‌قدر که ترتیب و نحوه کارهای ما چپ‌دست‌ها برای شما عجیب است، به همان اندازه هم کارهای شما برای ما باورنکردنی است و حتی گاهی از اینکه شما چه‌طور یک کاری را انجام می‌دهید سرگیجه می‌گیریم! اما قرار نیست چون با ما متفاوتید، به شما خرده بگیریم یا همه‌اش دنبال این باشیم که بگوییم شما عجیبید و برعکس ما کار می‌کنید و... بیایید فقط تفاوت‌هایمان را بپذیریم و کمی عادی‌تر کنار هم زندگی کنیم! همین. متنی به مناسبت روز جهانی چپ‌دست‌ها.
به مناسبت روز خبرنگار
به مناسبت روز خبرنگار
سلام به مناسبت روز خبرنگار، تصمیم گرفتیم که چند کتاب درباره خبرنگاری و خبرننگاری، بهتون معرفی کنیم. پس اگه شما هم خبرنگار (از مبتدی تا پیشرفته) هستید یا مثل من به دنیای خبرنگاری علاقمندید، با ما همراه باشید.   خبرنگار 2 دلاری تو این کتاب هم به فضای جنگ روسیه-اوکراین سفر میکنیم؛ هم با سختی ها و خطرات خبرنگاری، مخصوصا خبرنگار جنگ بودن، آشنا میشیم. بیا با هم چهل روز از وضعیت اوکراین در حال جنگ رو ببینیم.   خبرنگاری موبایلی اگر شما هم دوست دارید وارد حوزه خبرنگاری بشید؛ اما سخت‌افزارهای لازمش رو در اختیار ندارید، کتاب خبرنگاری موبایلی برای شما نوشته شده تا بهتون این خبر خوب رو بده که فقط با داشتن یه موبایل یا تبلت ساده هم میشه خبرنگار شد؛ فقط باید یه سری دوره آموزشی رو گذرونده باشید و ترفندهایی رو بلد باشید. اما حتی به کلاس هم نیازی ندارید. تمام چیزی که برای شروع لازم دارید همین کتابه. پس تنبلی رو بذارید کنار و شجاعتتون رو جمع کنید و به دنیای خبرنگاری سلام کنید. رمز و راز خبرنگاری کوله‌پشتی یه دوربین عکاسی و فیلمبرداری، یه لبتاب یا نوت بوک یا حتی یه گوشی هوشمند خوب، اینترنت همراه کمی تا قسمتی پر سرعت ، یه میکروفون کوچولو، یه دفترچه و چند رنگ خودکار، یه فلاسک کوچیک برای سرد و گرم نگه داشتن نوشیدنی، و یه کم جسارت و از همه مهم‌تر یه کوله پشتی که همه این وسایل توش جا بشن. این همه چیزهائیه که یه «خبرنگار کوله پشتی» بهشون نیاز داره! اگه علاقمندی بدونی چجوری یک نفر به تنهایی و با این امکانات می‌تونه یه گزارش درست و حسابی ارائه بده، این کتاب راز و رمز کار رو  بهت میگه.
بهترین کتاب های قرن
بهترین کتاب های قرن
چه تیتر وسوسه کننده‌ای!‌ اما یک سوال واقعا چه کسی می‌داند 100 کتاب برتر قرن کدام کتاب‌ها هستند؟ تقریبا هیچکس!‌ حتی ما هم که سال‌های سال با کتاب سر و کار داشته‌ایم، نمی‌توانیم 100 کتاب برتر قرن را انتخاب کنیم؛ چراکه کتاب‌های سراسر جهان بی‌شمار و معیارهای انتخاب بهترین‌ها هم بسیار گسترده است. اما ناامید نشوید، ما یک کار بزرگ کردیم و با بررسی چندین لیست از پرفروش‌ترین‌ها، تحسین‌شده‌ها، بهترین‌ها و مفیدترین‌ها، موفق شدیم فهرستی از 100 کتاب ناب را که خواندنشان باعث رشد درونی می‌شود و حال خوبی به خواننده منتقل می‌کند، تهیه کرده و تقدیم شما دوستان عزیز می‌کنیم. سعی ما این بوده ‌که انتخاب این صد کتاب را با توجه به سلیقه‌های مختلف جلو ببریم. پس با ما همراه باشید.   آبنبات هل‌دار «آبنبات هل‌دار» داستان زندگی یک خانواده پنج نفره، یا به طور دقیق‌تر، داستان ماجراجویی‌های «محسن» پسر دردساز و ته‌تغاری خانواده‌ای اهل بجنورد را در دهه شصت روایت می‌کند. محسن که شخصیت اصلی این کتاب است، به عنوان نماینده همه دهه شصتی‌ها، یک دنیا حرف دارد برای زدن؛ او از دل سال‌های جنگ و صف‌های شیر و نفتی‌های کپونی، آمده تا به اندازه چند صفحه ما را با خود به دهه شصت ببرد؛ خاطره‌های آن زمان را زنده کند؛ و یادآوری کند که در آن سال‌ها معنای خوشبختی و معنای تفریح چه بوده. مشاهده و خرید کتاب   اتاق اتفاق «جان رابرت بولتون» یکی از معروفترین چهره‌های سیاسی آمریکا در ایران است. او بار دیگر نه در مقام یک دیپلمات آمریکایی، که به عنوان یک نویسنده شهرت خود در همه کشورها را افزایش داده‌است. بولتون در کتاب «اتاق اتفاق» از خاطراتش در سمت مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» نوشته است و خلقیاتی از ترامپ را به دنیا نشان داده که تا قبل از این، مردم عادی از آن‌ها بی‌اطلاع بودند. بولتون در این کتاب حتی از تعدادی از اسناد محرمانه آمریکا پرده برداری کرده‌است. مشاهده و خرید کتاب   اثر مرکب کتاب «اثر مرکب» نوشته «دارن‌هاردی» است که مدت‌ها ناشر مجله‌ی شناخته شده «موفقیت» بوده. کتاب تشریحی جزء به جزء است از قواعد بنیادینی که بزرگترین موفقیت‌ها را در تجارت، روابط و غیره رقم زده‌اند. این سیستمِ ساده، قدم به قدم به شما کمک می‌کند تا موفقیت‌هایتان را چند برابر کنید، از چگونگی روند پیشرفت خود آگاه شوید و به شکلی واقع‌گرایانه در مسیر رسیدن به هدف‌های خود گام بردارید. اگر داشتن یک زندگی خارق‌العاده برایتان اهمیت دارد، از قدرت اثر مرکب استفاده کنید تا موفقیتی را که می‌خواهید، خودتان با دست خودتان بسازید. مشاهده و خرید کتاب   انسان در جستجوی معنا آقای «ویکتور فرانکل» که روانپزشک موفقی است؛ بر اساس تجربیات خود و افرادی که بعدها درمان کرد، استدلال می‌کند که ما نمی‌توانیم از رنج اجتناب کنیم؛ بلکه تنها می‌توانیم چگونگی مواجهه با آن را انتخاب کنیم، در آن معنا بیابیم و با هدفی احیا شده به مسیر زندگی ادامه دهیم. «انسان در جستجوی معنا» یک راه نجات از سوی فرار، به سمت احیای زندگیست. مشاهده و خرید کتاب   ایران بین دو انقلاب «آبراهامیان» در «ایران بین دو انقلاب» به تحلیل تاثیرات متقابل سازمان‌های سیاسی و نیروهای اجتماعی ایران از سده نوزدهم میلادی تا انقلاب اسلا‌می‌می‌پردازد. او نیروهای اجتماعی را به «گروه‌های قومی» و «طبقات اجتماعی» تقسیم می‌کند و با توجه به دستاوردهای جامعه‌شناسان، تاثیرات نظام‌های سیاسی بر نظام‌های اجتماعی را بررسی می‌کند. بی‌گمان ایران بین دو انقلاب، کتابی منحصربه‌فرد در بررسی تاریخ هفتاد ساله ایران است. مشاهده و خرید کتاب   ایلیاد محاصره و تسخیر شهر «تروآ» در ترکیه‌ی امروزی، حدود 1200سال قبل‌ازمیلاد اتفاق افتاد و «هومر» داستان‌سرا و شاعر نابینای یونانی در نیمه‌ی دوم قرن هشتم پیش از میلاد، آن جنگ تاریخی میان یونانی‌ها و تروایی‌ها را با سرایش دو منظومه‌ی حماسی بلند به نام‌های «ایلیاد» و «اودیسه» در ادبیات جهان ماندگار ساخت. ایلیاد به دوران شگفتی «میسن» و برتری آن دوران مربوط می‌شود و موضوع آن لشکرکشی «آگاممنون» پادشاه مقتدر سرزمین میسن -برای نجات دادن همسرش از دست شاهزاده تورآ- به شهر تروآ است. مشاهده و خرید کتاب   1984 «کتاب 1984» پیشگویی دلهره‌آور جورج اورول درباره آینده است. در حالی که اکنون مدت‌ها از سال 1984 می‌گذرد، تصویر پادآرمان شهری او از حکومتی که برای کنترل شهروندانش دست به هر کاری می‌زند، بیشتر از هر زمان دیگری زنده و پویاست. «وینستون اسمیت» مجبور به اطاعت از قوانین حزب می‌شود و به منظور برآورده ساختن دستورات وزارت حقیقت، تاریخ را بازنویسی می‌کند. وینستون با هر دروغی که می‌نویسد، بیشتر و بیشتر از حزب متنفر می‌شود؛ حزبی که تنها هدفش کسب قدرت بیشتر است. زمانی که وینستون شروع به فکر کردن درباره محیط پیرامونش می‌کند، درمی‌یابد که «برادر بزرگ» همیشه در حال نظاره است... رمان 1984، تصویری خیره‌کننده و به‌یادماندنی از دنیا ارائه می‌دهد و رمانی آن چنان قدرتمند است که مخاطب را وادار به پذیرش و باور کردن تما‌می‌اتفاقات داستان می‌کند. مشاهده و خرید کتاب   آخرین نامه معشوق «جنیفر استرلینگ» نقش اصلی داستان، زنی‌ست که طی یک تصادف در دهه 1960 حافظه خود را به طور کامل از دست داده و اکنون به دنبال تکه‌هایی از زندگی سابق خود است تا شاید پازل گذشته را تکمیل کرده و حداقل همسرش را به خاطر بیاورد؛ او تکه مه‌می‌را به ناگاه می‌یابد: نامه‌ای از معشوقش، معشوقی که به یاد نمی‌آید... . چهل سال می‌گذرد و نامه‌های معشوق مرموز جنیفر، این‌بار به دست خبرنگار گمنامی به اسم «الی» میفتد. او تصمیم دارد با استفاده از نامه‌ها، قصه عاشقانه‌ای در روزنامه چاپ کند تا به شهرت برسد؛ اما با خواندن هر نامه ماجرا برایش جالب‌تر می‌شود، گویی خود را به جای جنیفر می‌بیند. مشاهده و خرید کتاب   آرزوهای بزرگ رمان «آرزوهای بزرگ» که به عنوان برترین اثر «چارلز دیکنز» شناخته می‌شود؛ به داستان پسر یتی‌می‌به نام «پیپ» می‌پردازد که شاگرد مغازه آهنگری است؛ اما رویای اشرافی شدن را در سر می‌پروراند. در این داستان بی‌نهایت جذاب؛ درباره گناه، عذاب وجدان، انتقام و پاداش، شخصیت‌هایی به یاد ماندنی به چشم می‌خورند: «مگویچ» یک زندانی فراری، «استلا» دختری که تنها غرورش از زیبایی‌اش پیشی می‌گیرد و البته «خانم‌هاویشام» که زنی مرموز و انتقام‌جو است. دیکنز، هر شخصیت را برای تفسیر مفاهی‌می‌انسانی خلق کرده، تا پیپ را در مسیر گذار به زندگی جدیدش همراهی کنند. مشاهده و خرید کتاب   آسیاب کنار فلوس مفهوم خانواده و سنت‌های گذشته یکی از اصلی‌ترین مفاهیم طرح شده در رمان‌های کلاسیک بوده است و همیشه یک پرسش باقی می‌ماند: آیا افراد می‌‌توانند بدون خانواده و گذشته‌‌ی خود هویتی مستقل داشته باشند یا نه؟ «ماگی» و «تام» خواهر و برادر هستند و با مادر و پدرشان در مزرعه‌‌ای کنار «فلوس» زندگی می‌کنند. ماگی دختری باهوش، مهربان و با استعداد است که همیشه از برادر خود حمایت می‌کند. تام هم پسری زودرنج و سختگیر است که اتفاقا فرزند محبوب مادر است. «جورج الیوت» داستان خود را از زمان کودکی این دو آغاز می‌کند و تا بزرگسالی‌شان پیش می‌رود. اوج داستان آن‌جا است که ماگی به دیدن دخترخاله‌ی ثروتمندش و نامزد او می‌‌رود؛ اما این دیدار باعث می‌شود از طرف خانواده طرد گردد. ماگی در تمام عمرش خانواده و خصوصا برادرش را در اولویت قرار داده، حال چه می‌شود اگر اولویت‌ها تغییر کنند و ماگی، نام خودش را به بالای لیست اولویت‌ها انتقال دهد؟ مشاهده و خرید کتاب   آلیس در سرزمین عجایب «آلیس در سرزمین عجایب» سال‌هاست تبدیل به کتابی شده که شاید برای اولین‌بار در زندگی هر کودکی، او را به سرزمینی جادویی، جدای از دنیای خودمان، می‌برد. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «آلیس» با خودش گفت: «کسی که توی همچین جایی زندگی بکند جرئت ندارد با من که الان به این اندازه هستم حرفی بزند؛ حتما از ته دل می‌ترسانم‌شان!» به همین خاطر، دوباره یک گاز به قارچ توی دست راستش زد و نزدیک خانه نرفت تا آن‌که قد خودش را حدود بیست و پنج سانت کرد.» مشاهده و خرید کتاب   آنا کارنینا کتاب «آناکارنینا» یکی از شاهکارهای «لئو تولستوی» است؛ این رمان بر پایه روابط میان سه زوج پیش می‌رود. داستان از اینجا آغاز می‌شود که «آبلونسکی» به همسرش «دالی» خیانت کرده و حال روابط آن‌ها بسیار حساس و شکننده شده‌است. تلاش‌های آبلونسکی برای اینکه بخشیده شود به نتیجه نمی‌رسد تا اینکه «آنا» خبر می‌دهد که به دیدار آن‌ها می‌آید. آبلونسکی از این خبر بسیار خوشحال است چرا که می‌‌داند خواهرش آنا، تنها کسی است که می‌‌تواند دالی را راضی کند تا به زندگی عادی‌‌اش برگردد. مشاهده و خرید کتاب   آوای وحش نقش اول کتاب متفاوت «آوای وحش» سگی به نام «باک» است که به دور از طبیعت و حیات‌وحش در خانه‌‌ی «قاضی میلر» زندگی می‌کند؛ اما ناگاه دزدیده شده و به آلاسکا برده می‌شود. در این سفر، تمام شرایط زندگی‌ این سگ تغییر می‌کند و او به عنوان سگی سورتمه‌کش زندگی را ادامه می‌دهد‌. باک برای بقا در آب‌وهوای سرد شمال آمریکا سخت تلاش می‌کند؛ به سمت غرایزاش برمی‌‌گردد و به حیوانی وحشی تبدیل می‌شود. دنیا طوری می‌چرخد که این سگ، رئیس گله‌ای از گرگ‌ها می‌شود و تا مرز اسطوره‌های کهن نیز پیش می‌رود. مشاهده و خرید کتاب   بابا لنگ دراز «جین وبستر» بابا لنگ دراز را خلق کرد، بعد از آن کودکان بی‌سرپرست رویا دیدند... «جودی ابوت» دختری 18 ساله است که در یتیم‌خانه زندگی می‌کند و روزی به او خبر می‌دهند که میلیونری اسرار‌آمیز، پذیرفته تا مخارج تحصیل او را بپردازد. جودی احساس می‌کند برای اولین‌بار در عمرش، کسی را دارد که می‌تواند او را خانواده‌ی خود بداند. ولی قرار نیست همه چیز به میل جودی پیش رود؛ چرا که مرد ثروتمند قصد دارد ناشناخته باقی بماند، او از جودی خواسته که تنها درباره‌ی پیشرفتش در تحصیل برای او نامه بنویسد. حقیقتا این مرد سخاوتمند و اسرارآمیز کیست؟ آیا جودی می‌تواند روزی او را ملاقات کند؟ مشاهده و خرید کتاب   باباگوریو رمان جاودان «باباگوریو» نوشته «اونوره دو بالزاک» داستان تراژیک پدری را روایت می‌کند که عشق افراطی او به دو دخترش، خود و خانواده‌اش را به ورطه‌ی نابودی می‌کشاند. رمان علاوه بر این موضوع، به زندگی نجیب‌زاده‌ای جوان اما فقیر می‌پردازد که برای به دست آوردن ثروت، به پاریس آمده‌است. این جوان در طی داستان با گوریو دوست شده و وارد زندگی او و دخترانش می‌شود. مشاهده و خرید کتاب   بادبادک باز «بادبادک باز» اولین رمان از کشور «افغانستان» است که به زبان انگلیسی نوشته‌شده و داستانی تمام‌عیار را از خانواده، عشق و دوستی نقل می‌کند که تا قبل از آن در ادبیات داستانی سابقه نداشته‌است. کتاب، روایتی است از زندگی «امیر» یک پسر افغان که به عنوان اول شخص، داستان را بازگو می‌کند؛ روند داستان قبل از اغتشاشات افغانستان شروع شده و با اغتشاشات پیش می‌رود. در این رمان، سیاست شدیدا کمرنگ بیان شده و بیشتر روی ارتباطات و احساسات مردم بحث شده‌است. مشاهده و خرید کتاب   باغ مخفی «مری لنکس» دختری است که بعد از مرگ پدر و مادرش، از «هند» به خلنگزارهای «یورکشیر» می‌رود تا در عمارت دلگیر عمویش زندگی کند. او در آن جا هیچ هم صحبتی ندارد و عمویش هم فردی منزوی است؛ پس مری هم تبدیل به دختری بداخلاق و تنها می‌شود. اما یک روز در زمین‌های عمارت، «باغ مخفی» را کشف می‌کند و به عمویش می‌گوید؛ اما عمو مخالف باز شدن در باغ است. مری با زیر و رو کردن عمارت، کلیدی قدی‌می‌پیدا می‌کند و آن را آرام درون قفل در باغ می‌چرخاند؛ اما به واقع چه چیز پشت آن در منتظر مری است که عمو از آن فراریست؟ در را باز کنید و همراه مری وارد باغ شوید. مشاهده و خرید کتاب   بر باد رفته «مارگاریت میچل» نامی‌ست که با «بر باد رفته» پیوند ابدی خورده‌است. داستان کتاب بر باد رفته در «کلایتون کانتی» و «آتلانتا» و در زمان جنگ داخلی آمریکا و دوره بازسازی پس از جنگ می‌گذرد و داستان زندگی «اسکارلت اوهارا» دختر جوان و لوس مزرعه‌داری ثروتمند را بیان می‌کند که باید از همه‌ی امکاناتش استفاده‌کند تا بتواند خود را از فقر و فلاکت ناشی از جنگ و درگیری‌های خونین آن برهاند. مشاهده و خرید کتاب   برادران کارامازوف «داستایوفسکی» در کتاب «برادران کارامازوف» به روایت داستانی از جنس توطئه می‌پردازد. زمانی که پیرمردی سرمایه‌دار و کج خُلق به نام «فئودور کارامازوف» به قتل می‌رسد؛ زندگی پسرانش برای همیشه تغییر ‌می‌کند. «میتیا» پسری لذت طلب است که مشکلاتش با پدر، او را بی‌درنگ مظنون اول قتل می‌کند؛ «ایوان» پسری روشنفکر است که گرفتاری‌ها و دغدغه‌های فکری‌اش او را به سوی فروپاشی و سقوط سوق می‌دهد؛ «آلیوشا» فرزند دیگر خانواده که تلاش دارد اختلافات بین اعضای خانواده را حل کند؛ و در نهایت «اسمردیاکوف» که در حقیقت برادر ناتنی سه پسر دیگر است. همه در پی یافتن یک نام هستند: نام قاتل! مشاهده و خرید کتاب   بلندی‌های بادگیر «هیثکلیف» کودکی سرراهی بود که «آقای ارنشاو» او را به فرزندی پذیرفت. مدتی بعد با مرگ ارنشاو، هیثکلیف توسط «هیندلی» که پسر خانواده بود، مورد آزار و تحقیر قرار گرفت و با این تصور که عشقش به «کاترین» تنها دختر خانواده ارنشاو کاملا یک‌طرفه است «بلندی‌های بادگیر» را ترک کرد. حال سال‌ها گذشته و هیثکلیف این‌بار در هیبت مردی ثروتمند و باوقار بازمی‌گردد. این کتاب داستان پرشور عشق جنون‌آمیز میان کاترین و هیثکلیف را روایت می‌کند. «امیلی برونته» در این کتاب، نیروی انتقام‌جویی و عقده‌های کودکی را به خوبی به رخ مخاطب کشیده‌است. مشاهده و خرید کتاب   به سوی فانوس دریایی در داستان «به سوی فانوس دریایی» آقا و خانم «رمزی» به همراه فرزندانشان و گروهی از مهمان‌ها، تعطیلات خود را در «جزیره ی اسکای» می‌گذرانند. داستان به واسطه‌ی ماجرای به ظاهر ساده‌ی بازدید به تعویق افتاده از یک فانوس دریایی، وارد کاوشی تکان‌دهنده و تاثیرگذار درباره‌ی تنش‌ها و مناسبات پیچیده‌ی زندگی خانوادگی و مناقشات میان مردان و زنان می‌شود. مشاهده و خرید کتاب   بینوایان کتاب کم‌نظیر «بینوایان» با معرفی یکی از مشهورترین شخصیت‌ها در ادبیات؛ یعنی «ژان والژان» که به اتهام (دزدیدن یک تکه نان) به زندان میفتد، در زمره‌ی برترین رمان‌های تمام اعصار قرار می‌گیرد. «ویکتور هوگو» در این شاهکار خود، مخاطبین را به اعماق جهان زیرین شهر «پاریس» می‌برد، آن‌ها را در نبردی میان خیر و شر غوطه‌ور می‌سازد و با رئالیس‌می‌نفس‌گیر و بی‌همتا، زندگی در خلال خیزش سال 1832 میلادی را به تصویر می‌کشد. مشاهده و خرید کتاب   پاچینکو «پاچینکو» اثر «مین جین لی» یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های کُره‌ای است که حتی «واشنگتن پست» آن را به عنوان کتاب محبوب سال، انتخاب کرده. این رمان، داستانی حماسه‌گونه از چهار نسل از یک خانواده فقیر و مهاجر کره‌ای و تلاش آن‌ها برای کنترل سرنوشت خود در ژاپن قرن بیستم را بازگو می‌کند. داستان کتاب از اوایل 1900 در کره و قصه زندگی دختر فقیر نوجوانی به نام «سون جا» و کشمکش‌های عاشقانه یک مرد ثروتمند آغاز می‌شود. اما وقتی سون جا باردار می‌شود همه چیز تغییر می‌کند، اتفاقاتی میفتد که دختر مجبور می‌شود به ژاپن مهاجرت کند. مشاهده و خرید کتاب   پرواز بر فراز آشیانه‌ی فاخته کتاب «پرواز بر فراز آشیانه‌ فاخته» داستان معروف و به یاد ماندنی یک آسایشگاه روانی است که راوی آن، بیمار روانی دو رگه‌‌ای قوی هیکل اما بی‌جربزه به اسم «چیف برامدون» است؛ او به دلیل اینکه خودش را به کرولالی زده‌ می‌تواند به رازهای بین کارکنان آسایشگاه پی ببرد. قهرمان اصلی رمان، یک زندانی عادی به نام «رندال مک مورفی» از کهنه سربازهای جنگ کُره است که تمارض به دیوانگی کرده‌ تا بتواند دوران سهلی را در آسایشگاه روانی بگذراند؛ غافل از اینکه قدرت حقیقی آسایشگاه در دستان پرستاری به نام «رچد» است که با انضباطی بسیار خشک و سخت و با رنج دادن بیماران و کارکنان همه چیز را تحت کنترل خود دارد.  مشاهده و خرید کتاب   پیرمرد و دریا رمان «پیرمرد و دریا» یکی از ماندگارترین آثار «ارنست همینگوی» است. کتاب با روایتی ساده، اما قدرتمند، داستان یک ماهیگیر سالخورده‌ی بخت‌برگشته را بازگو می‌کند که بزرگ‌ترین آزمون زندگی‌اش، نبردی نفس‌گیر و سخت، با یک «نیزه ماهی» غول پیکر را پشت ‌سر می‌گذارد. همه ماجرا در دوردست‌های جریان خلیجی اقیانوس اطلس اتفاق میفتد. مشاهده و خرید کتاب   تاریخ بیداری ایرانیان در کتاب «تاریخ بیداری ایرانیان» رویدادهای پیرامون مشروطه بررسی شده‌است. این اثر اخبار و اطلاعات دست اولی از مذاکرات و گفتگوهای سیاسی رهبران مشروطه تهران - به ویژه سید محمد طباطبایی - را به اشتراک می‌گذارد. این کتاب که در واقع خاطرات روزانه «ناظم الاسلام کرمانی» است؛ به حالات و موضع‌گیری‌های سید جمال‌الدین اسدآبادی، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و شخصیت‌های دیگر پرداخته و حوادث مهم آن روزگار همچون واقعه مسجد شاه یا هجرت صغری، واقعه مشهد رضوی، واقعه تحصن در سفارتخانه و عریضه ملت به مظفرالدین شاه و وقایع مهم دیگری را در آن دوران شرح می‌دهد. مشاهده و خرید کتاب   تاریخ ملل «پیتر فورتادو» یک تاریخدان یا تاریخ‌نگار معمولی نیست. کتاب «تاریخ ملل» را نیز نمی‌توان از روی عنوانش قضاوت کرد؛ چرا که کتاب به نوعی بازتاب‌‌دهنده‌ی دل‌مشغولی‌های زمان کنونی است. نمی‌توان آن را تاریخ جهان نامید؛ بلکه گزیده‌ای است از تاریخ ملل با این هدف که کندوکاوی از دریافت همگانی از تاریخ در گوشه و کنار دنیا و از تاریخ‌دانان برجسته ارائه دهد. مشاهده و خرید کتاب   ترغیب «آن الیوت» یکی از جذاب‌ترین قهرمان‌های زن داستان‌های «جین آستین» است؛ او که زمانی نامزد یک افسر نیروی دریایی به نام «فردریک ونتورث» بود؛ به خاطر شهرت و جایگاه خانوادگی‌اش نامزدی را به هم می‌زند. این جدایی، احساسی عمیق و ماندگار از پشیمانی را در «آن» به وجود می‌آورد. سال‌ها ‌می‌گذرد و ونتورث، ‌این‌بار در قامت کاپیتانی ثروتمند و موفق، از سفری دریایی باز‌می‌گردد و داستان به اوج خود ‌می‌رسد. تمام تنش و فراز و فرودهای رمان «ترغیب» حول محور یک سوال ‌می‌چرخد: آیا «آن» و فردریک دوباره به عشق خود بازمی‌گردند؟ مشاهده و خرید کتاب   تفکر، سریع و آهسته «دنیل کانمن» در کتاب «تفکر، سریع و آهسته» به بررسی دو نوع فرایند تفکر و تصمیم‌گیری، یعنی تصمیم گیری کند و تصمیم‌گیری سریع می‌پردازد. اگر شما نیز در مورد طرز کار ذهن در مواقع اضطراری، و چگونگی تصمیم‌گیری‌های ناگهانی زیر 10 و حتی 5 ثانیه کنجکاوید؛ یا اگر فکر می‌کنید همیشه و بی‌هیچ استثنائی با استفاده از منطق و مشورت، زندگی خود را پیش می‌برید، این کتاب می‌تواند برای‌تان هیجان‌انگیز و کمک‌کننده باشد. مشاهده و خرید کتاب   تلماسه کتاب «تل‌ماسه» رمانی علمی-تخیلی، نوشته «فرانک هربرت» است که داستانش در آینده‌ای دور و در امپراتوریِ بین سیاره‌ای اتفاق میفتد. اصل داستان، به زندگی «پال آتردیس» و خانواده‌اش می‌پردازد که حاکم سیاره «آراکیس» هستند. اتفاقاتی رخ می‌دهد و قدرت‌های امپراتوری، برای به دست آوردن کنترل آراکیس با هم رودررو می‌شوند و امنیت سیاره و مردمش به خطر میفتد. مشاهده و خرید کتاب   جزیره سرگردانی «جزیره سرگردانی» شاید معروف‌ترین کتاب «سیمین دانشور» نباشد؛ اما نمی‌توان آن را نادیده گرفت. خانم دانشور، در این کتاب، واقعیات اجتماعی-سیاسی سال‌ های ملتهب انقلاب را از دید یک زن به نام «هستی» به تصویر می‌کشد. هستی نماینده‌ای از تمام شخصیت‌هاست و همه می‌توانند خود را حتی شده لحظاتی، در آینه هستی ببینند. او در طول کتاب، در حال تجربه زندگی و کشف احوالات خود است؛ دختری که سال‌ها پیش پدرش را که از پیروان «مصدق» بوده، از دست داده و بیشتر عمر را با مادربزرگ و برادر کوچکش سر کرده است و حالا به دنبال یافتن جایگاه سیاسی و اجتماعی خود در جامعه است. مشاهده و خرید کتاب   جنایت و مکافات «داستایوفسکی» ‌این‌بار داستان مردی به نام «راسکولینکوف» را حکایت ‌می‌کند؛ مردی مستاصل و بی‌چیز، که به تنهایی در زاغه‌های شهر «سن پترزبورگ» ‌می‌چرخد و در ذهنش، خود را ورای قوانین جامعه تصور ‌می‌کند. اما زمانی که راسکولینکوف مرتکب قتلی ‌می‌شود، فقط رنج و عذاب، برایش باقی ‌می‌ماند. او که وارد بازی تعقیب و گریز خطرناکی با یک بازپرس پلیس شکاک شده، مجازات گناهش را بیش از هر وقت دیگری به خود نزدیک احساس ‌می‌کند. «جنایت و مکافات» مثل سایه در تعقیب اوست؛ سایه‌ای که سعی ‌می‌کند از آن فرار کند. مشاهده و خرید کتاب   جنگ و صلح کتاب درخشان و ماندگار «جنگ و صلح» به ماجرای یورش «ناپلئون» به روسیه، در سال 1812 ‌می‌پردازد و ماجرای سه تن از شناخته شده‌ترین شخصیت‌های دنیای ادبیات را پی ‌می‌گیرد: «پییِر بزوخوف» فرزند یک کُنت که در حال نبردی برای به دست آوردن ارث و میراث است؛ شاهزاده «آندری بالکونسکی» که خانواده‌اش را ترک ‌می‌کند تا در نبرد علیه ناپلئون شرکت داشته باشد؛ و «ناتاشا روستوف» دختر زیبا و جوان مردی نجیب‌زاده که هم پییر و هم آندری را شیفته خود کرده‌است. مشاهده و خرید کتاب   جنگ‌هایی که دنیا را تغییر دادند از شروع تاریخ بشری، جنگ اشتغال دائم انسان‌ها بوده و این سخنی کاملا معقول است که در هیچ لحظه‌ از زمان، جهان هیچگاه به صورت یکپارچه در صلح  به سر نبرده است. همه جنگ‌ها تاریخ را تغییر ‌می‌‌دهند و مجموعه «جنگ‌هایی که دنیا را تغییر دادند» که ٢٥ نبرد رخ داده از سده پنجم پیش از میلاد تا زمان حاضر را در بردارد، گویای این حقیقت است. مشاهده و خرید کتاب   جین ایر «جین ایر» نام دختری است که در کودکی پدر و مادرش را از دست داده و با عمه‌اش زندگی ‌می‌کند. او در دوران مدرسه نیز، در مدرسه‌ی خیریه «لوود» دوران سخت و پرمشکلی را گذراند؛ با این حال، هیچ‌وقت روحیه، صداقت و درستی خود را از دست نداده‌است. جین با مردی به نام «آقای روچستر» رابطه  عاشقانه‌ای شکل ‌می‌دهد و پرده از مشکلات و موانع موجود بر سر راه ازدواج قانونی‌اش بر‌می‌دارد. این کتاب زیبا و ماندگار اثر یکی از خواهران «برونته» است، «شارلوت برونته». مشاهده و خرید کتاب   چارلی و کارخانه شکلات سازی «چارلی» پسری کوچک و فقیر، با پدر و مادرش به همراه دو پدربزرگ و مادربزرگ پیر خود در کانون گرم خانواده زندگی ‌می‌کند و فقر را احساس نمی‌کند. چارلی علاقه زیادی به شکلات دارد ولی به حدی فقیر است که هر سال فقط یک شکلات ‌می‌خورد. شیرینی‌ساز مرموز و صاحب بزرگترین کارخانه شکلات‌‌سازی به نام «ویلی وانکا» تصمیم می‌گیرد به پنج بچه اجازه دهد تا از کارخانه عجیب او بازدید کنند؛ تصورش را بکنید اگر چارلی یکی از آن پنج بچه باشد چه معجزه بزرگی برای او و خانواده اش خواهد بود. به «رولد دان» اعتماد کنید و با ماجراهای زندگی چارلی همراه شوید. مشاهده و خرید کتاب     چراغ‌‌‌‌ها را من خاموش می‌‌کنم داستان رمان «چراغ‌ها را من خاموش می کنم» در جنوب ایران ‌می‌گذرد و ماجرای مشکلات یک زن خانه دار ایرانی-ارمنی را در برآورده کردن توقعات خانواده اش، روایت ‌می‌کند. «کلاریس» که همسر و مادری نمونه است، تمام چیزی که همیشه ‌می‌خواسته را دارد: شوهری موفق و سه فرزند که همگی با هم در محله‌ای خوب و آرام در آبادان زندگی ‌می‌کنند. کلاریس در روتین تسلی بخش «نظافت خانه، آشپزی، خیاطی و خرید» زندگی ‌می‌کند و بزرگترین نگرانی‌اش حفظ رابطه‌ی خوب خود با مادری سختگیر، خواهری مجرد، شوهری نه چندان صمیمی و بچه‌هایی شلوغ و بازیگوش است. اما این سکون و آرامش زمانی برای همیشه از بین می‌رود که یک خانواده‌ی اسرارآمیز همسایه آن‌ها ‌می‌شوند. مشاهده و خرید کتاب   چشم‌هایش «چشم‌هایش» این شاهکار «بزرگ علوی» روایت یکی از دوستداران نقاش معروفی به نام «استاد ماکان» است که به دنبال راز مرگ مشکوک استاد در تبعید است. در خلال داستان «آقای ناظم» حدس ‌می‌زند که راز مرگ استاد در یکی از تابلوهای ایشان -که به خط خود استاد «چشمهایش» نامیده شده- و در شخصیت مدل این اثر نهفته است. پس از آن، سعی ‌می‌کند با پیداکردن زن به تصویر کشیده شده در تابلو به این راز دست یابد. مشاهده و خرید کتاب   خسرو و شیرین منظومه سرسبز «خسرو و شیرین» روایتگر رشد و نمو، جنگاوری‌ها و به تخت نشینی، و ماجرای عشق جنون‌انگیز «خسرو پرویز» یکی از پادشاهان «سلسله ساسانیان» به «شیرین» شاهزاده «ارمنستان» است. این منظومه علاوه بر دارا بودن ارزش ادبی و غنایی بالا، داستانی جذاب و فریبنده دارد. همچنین می‌شود در آن تصویری کامل از ایران دوره ساسانی به دست آورد. تصاویر زیبا و دقیق «نظامی» از باغ‌ها و کشتزارهای ایران در سراسر کتاب یافت ‌می‌شود که اهمیت کشاورزی، کار و کوشش و ارزش طبیعت را بین ایرانیان نشان ‌می‌دهد. نقش و جایگاه زنان در ایران باستان موضوع دیگری است که در این کتاب مورد نقل قرار گرفته است. مشاهده و خرید کتاب   خشم و هیاهو کتاب «خشم و هیاهو» حکایت زوال خانواده‌ی «کامپسون‌ها» است. در این رمان چهار روز از زندگی خانواده‌  کامپسون‌‌ها، از زبان چهار شخصیت متفاوت، در چهار فصل روایت ‌می‌شود. فصل اول کتاب، با روایت «بنجی» پیش ‌می‌رود و خاطرات قدیمی زیادی در آن تعریف ‌می‌شود. خواننده در فصل دوم با «کوئنتین» و اتفاقاتی که 18 سال پیش از فصل اول رخ داده‌اند؛ همراهی ‌می‌کند. راوی فصل سوم «جیسون» است که بیشتر به زمان حال پرداخته؛ در نهایت فصل پایانی کتاب از دید دانای کل روایت شده و چند شخصیت به طور هم زمان داستانشان را در این فصل پیش ‌می‌برند. این کتاب به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های قرن 20 تبدیل شد و به اعتقاد بسیاری از صاحب‌ نظران، بهترین اثر «ویلیام فاکنر» است. مشاهده و خرید کتاب   خودت را به فنا نده «گری جان بیشاپ» در کتاب آموزنده و واقع‌گرایانه «خودت را به فنا نده» ابزار و توصیه‌هایی را در اختیار مخاطب قرار ‌می‌دهد که شخص با کمک آن‌ها، ‌می‌تواند از شر مسائل و مشکلات آسیب‌زا رها شود و افراد به نسخه «به فنا نرفته» خودشان اجازه بروز و ظهور بدهند. مشاهده و خرید کتاب   خوشه‌‌های خشم «خوشه‌های خشم» داستان خانواده ای کشاورز و اهل «اوکلاهاما» به نام «خانواده جود» را پی ‌می‌گیرد. این خانواده از وطن خود دور افتاده و مجبور به سفر به غرب و کالیفرنیا شده‌اند؛ حال از دل رنج‌ها و محنت‌های این خانواده و برخورد‌های مکررشان با واقعیت تلخ دوگانگی و عدم اتحاد کشورشان، داستانی شکل ‌می‌گیرد که بسیار انسانی و باورپذیر و در عین حال شگرف و وسیع است. مشاهده و خرید کتاب   دا «دا» کتاب خاطرات «سیده زهرا حسینی» از دفاع مقدس است که پس از بیست سال آن‌ها را منتشر کرد. خانم حسینی ‌می‌گوید: «جنگ که تمام شد، گفتیم خیال‌مان راحت شده و ‌می‌رویم پی زندگی‌مان، اما دیدیم ارزش‌ها دارند رنگ ‌می‌بازند و ضد ارزش‌ها پیدا ‌می‌شوند. وقتی کار به اینجا کشید، دیدم اگر من حالا سکوت کنم، خیانت کرده‌ام به آن هشت سال دفاع مقدس که در آن بهترین جوانان را از دست داده‌ایم. تصمیم گرفتم برای دفاع از آن دفاع، خاطراتم را بگویم.» این کتاب، تاریخ روزهای آغازین جنگ تحمیلی را در دو شهر «بصره» و «خرمشهر» ورق می‌زند و سال‌های محاصره خرمشهر توسط نیروهای عراقی محور مرکزی ماجرا است. خانم حسینی در آن زمان دختری هفده ساله بوده و گوشه‌ای از تاریخ جنگ را بازگو ‌می‌کند که غالبا به اشغال و فتح خرمشهر مربوط ‌می‌شود. مشاهده و خرید کتاب   داستان دو شهر «بهترین روزگار و بدترین ایام بود.»  «دیکنز» با این کلمات موجز، مخاطبین را وارد یکی از پرآشوب‌ترین دوره‌های تاریخ ‌می‌کند: انقلاب فرانسه. از یورش به «قلعه ی باستیل» گرفته تا سقوط بی‌رحمانه‌ی تیغه‌های گیوتین، این نویسنده بزرگ انگلیسی با مهارت و هنری خیره‌کننده، بیم‌ها، امیدها، و فراز و فرودهای بی‌پایان، این دوره‌ی پر هیاهو را به تصویر ‌می‌کشد. قهرمان داستان این رمان، مردی تنبل و الکلی به نام «سیدنی کارتن» است که به خاطر الهام بخشی‌های یک زن، ایثار و ازخودگذشتگی را در خیابان‌های خون‌آلود پاریس به غایت خود ‌می‌رساند. مشاهده و خرید کتاب   دختری که ماه را نوشید مردم شهر، هر سال، کودکی را به عنوان پیشکش به جادوگری تقدیم می‌کنند که در جنگل زندگی می‌کند؛ اما «زان» جادوگر ساکن جنگل، بسیار مهربان است. او بچه‌ها را از جنگل نجات می‌دهد و آن‌ها را به خانواده‌های خوش‌قلبی می‌بخشد که در آن‌سوی جنگل زندگی می‌کنند. زان در طول مسیر گرسنگی بچه‌ها را با نور ستاره‌ها رفع می‌کند. اما سالی که «لونا» قربانی می‌شود، زان به جای نور ستاره، به او نور ماه را می‌نوشاند؛ اتفاقی که آن بچه را از یک کودک معمولی به فردی با قدرت جادویی خارق‌العاده‌ای تبدیل می‌کند: «دختری که ماه را نوشید». روایت «کلی بارن هیل» را دنبال کنید تا از سرنوشت عجیب لونا سردرآورید. مشاهده و خرید کتاب   دکتر ژیواگو کتاب «دکتر ژیواگو» زندگی «دکتر یوری ژیواگو» را نمایش می‌گذارد که حوادث بیرونی، که از دسترس او خارج هستند، مسیر زندگی‌اش را دگرگون ‌می‌سازند. دکتر ژیواگو، شاعر، فیلسوف و پزشکی است که زندگی‌اش به واسطه‌ی جنگ و البته عشقش به «لارا» همسر یک انقلابی، مختل شده‌است. سرشت ظریف و هنرمندانه‌ی ژیواگو، در برابر بی‌رحمی ‌و خشونت «بلشویک‌ها» از او انسانی بسیار آسیب پذیر ساخته است. کتاب موجود، یک شاهکار تمام عیار از «بوریس پاسترناک» و یکی از مهم‌ترین بیانیه‌‌ها علیه حکومت‌‌های توتالیتر، تمامیت خواه و ایدئولوژیک است. مشاهده و خرید کتاب   دن کیشوت شخصیت آقای «دون کیشوت» آن قدر جذب داستان‌های عاشقانه‌ی شوالیه‌ها شده‌است؛ که تصمیم ‌می‌گیرد خودش هم به یک جور شوالیه تبدیل شود. او به همراه خدمتکار وفادارش «سانچو پانزا» پا به انواع و اقسام ماجراجویی‌های جذاب ‌می‌گذارد؛ این دو شخصیت تکرار نشدنی با یکدیگر دور دنیا سفر می‌کنند؛ و در نهایت یکی از جاودانه‌ترین داستان‌های تاریخ به قلم «میگل سروانتس» رقم ‌می‌خورد. مشاهده و خرید کتاب   دنیای سوفی «یوستین گردر» که گویی سوالات فلسفی زیادی داشته و دنبال پاسخ ‌می‌گشته است «دنیای سوفی» را خلق کرده‌است. روزی «سوفی آموندسن» چهارده ساله از مدرسه به خانه بازگشته و در صندوق پستی، دو یادداشت با سوال‌هایی روی آن‌ها پیدا ‌می‌کند: «تو که هستی؟» و «جهان از کجا ‌می‌آید؟» . همین آغاز وسوسه‌کننده، سوفی را درگیر مسائل و سوالات بیشتری کرده که او را راهی سفری بسیار فراتر از روستای محل زندگی‌اش در «نروژ» ‌می‌کند. مشاهده و خرید کتاب   دور دنیا در هشتاد روز «دور دنیا در هشتاد روز» از جایی آغاز می‌شود که «ویلی فاگ» در «رفورم کلوپ» با «آقای استورت» درباره‌ سفر دور دنیا بحث می کند؛ استورت عقیده دارد برای گشت و گذار به دور دنیا حداقل سه ماه زمان نیاز است؛ اما ویلی شرط می‌بندد که  دور دنیا را تنها در 80 روز سفر خواهد کرد و قبل از روز هشتاد و یکم به کلوپ بر می‌گردد. او برای اثبات این ادعای خود و بردن شرط،‌ تصمیم می‌گیرد تا این مراجراجویی را به همراه خدمتکار خود «پاسپارتو» شروع کند. آن‌ها با سفر از طریق قطار، کشتی، قایق‌های بادبانی و حتی فیل، باید بر بلایای طبیعی، حمله بومی‌ها و البته یک بازپرس پلیس سمج چیره شوند؛ بازپرسی که باور دارد فاگ به بانک انگلستان دستبرد زده ‌است. «ژول ورن» در «دور دنیا در هشتاد روز» یکی دیگر از فرضیه‌های عجیب خود را با دنیا به اشتراک گذاشته است. مشاهده و خرید کتاب   دیوان شمس تبریزی وقتی انسانی دچار رنج و مصیبت می‌شود، تلاش می‌کند به هر وسیله‌ای این غم را ابراز کرده و راهی برای اظهارش پیدا کند؛ راه «مولانا» نیز شعر بود. دور افتادن از دوست و مراد همیشگی‌اش «شمس تبریزی» او را چنان سرگشته کرد که برای ابراز دلتنگی، راهی بهتر از شعر سرودن نیافت. «دیوان شمس تبریزی» یا دیوان کبیر یا کلیات شمس تبریزی یا غزلیات شمس، یکی از پنج اثر جلال‌الدین محمد مولوی است که به‌ جز مثنوی او، دیگر اشعارش را نیز شامل می‌شود. مشاهده و خرید کتاب   ربه کا «ربه کا» که بدون اغراق جزو 20 اثر برتر حوزه رمان کلاسیک قرار می گیرد؛ درباره دختری خدمتکار است که زندگی اش با یک اتفاق به طور کامل زیر و رو می شود: او یک بار که همراه اربابش برای اقامت به یک هتل می رود؛ با مرد ثروتمندی آشنا می شود که قصد ازدواج با دختر را دارد. دخترک بی درنگ می پذیرد و پا به دنیای اشرافی «ماکسیم دووینتر» می گذارد. اما بزرگ ترین شگفتی دنیا برای دختر این نیست؛ با ورود به خانه اعیانی ماکسیم، دختر درمی یابد که این خانه قبلا بانوی دیگری داشته، بانو «ربه کا» که مدتی است از دنیا رفته؛ اما هنوز همه چیز خانه مطابق میل او است. گویی روح ربه کا در خانه جاریست. دختر مجبور می شود برای پیدا کردن جایگاه خود در خانه ربه کا را بشناسد و با روح او به نبرد برخیزد... رمان ربه کا ویژگی های منحصر به فرد زیادی دارد؛ اما شاید جالب ترین آن ها این باشد که راوی قصه تا پایان برای ما بی نام می مانَد و هیچ کس نمی داند اسم دختر چیست! در تمام رمان همه او را «خانم دووینتر» خطاب می کنند؛ گویی شخصیتی مستقل از «دووینتر» بودن ندارد. مشاهده و خرید کتاب   رفتن «رفتن» داستان زندگی انسانی موفق در «برلین» است که در کودکی به خاطر جنگ با مادرش به آلمان مهاجرت کرده‌است. او اینک به موقعیتی رسیده که از کنفرانس و کتاب نوشتن و تدریس -کارهای همیشگی‌اش- دست کشیده و قصد دارد زندگی بدون کار را بچشد. از طرفی اخبار اعتصاب ده پناهنده از ایتالیا و انگلیس و چند کشور دیگر، به خاطر از دست دادن شغلشان، در میدان «الکساندر پلاتز» به گوش می‌رسد. داستان زندگی مردهایی که از یک نقطه مشترک می‌آیند: پناهندگی؛ اما مسیرهای متفاوتی را پیموده‌اند. مشاهده و خرید کتاب   روزنامه ی خاطرات یک آدم ناقابل کتاب «روزنامه خاطرات یک آدم ناقابل» جزئیات زندگی در حومه شهر انگلیسی را از طریق شخصیت مضطرب و ناقابل «چارلز پوتر» روایت می‌کند. این کتاب که در واقع دفتر خاطرات روزانه چارلز است، به تعریف چیزهای کوچک و بزرگ زندگی می‌پردازد؛ مثلا مهمانی‌های کوچک یا چالش‌های چارلز به عنوان یک پدر با پسر دردسرسازش «لوپن». کتاب متنی ساده به همراه شوخی‌های معمولی دارد که لبخند را روی لب مخاطب حفظ می‌کند. مشاهده و خرید کتاب   روزهای بی‌پایان «روزهای بی پایان» روایت روزهای تلخ و شیرین زندگی پسر نوجوانی به نام «توماس» است که برای فرار از قحطی «ایرلند»، مجبور به مهاجرت می‌شود. او بعد از مهاجرت به آمریکا باز هم شرایط خوبی ندارد و برای ساختن یک زندگی به ارتش ملحق می‌شود. او در جنگ داخلی و جنگ با بومیان آمریکا شرکت دارد و از شرارت انسان متحیر می‌ماند؛‌ اما میان تلخی‌ها روزگار شیرینی‌هایی نیز دارد، توماس در این روزهای دشوار تنها نیست و در ارتش با پسری به نام «جان» دوست می‌شود. آن‌ها شرایط سختی را با امید به فردایی روشن پشت سر می‌گذارند، فردایی که در آن جنگی نباشد. مشاهده و خرید کتاب   زنان کوچک داستان کتاب «زنان کوچک» در مورد خانواده «مارچ» است که پیش از این ثروتمند بوده‌اند؛ اما حالا، در زمان جنگ، وضعیت خوبی ندارند؛ پدر که تنها مرد خانواده است، برای کمک به سربازان وطن به جنگ رفته و خانم و دخترهای خانواده، سعی ‌می‌کنند زندگی خود را اداره کرده و در کنارش به مردم محتاج کمک کنند. آن‌ها که همگی زندگی نسبتا سختی را پشت سر ‌می‌گذارند؛ از یکدیگر حمایت ‌می‌کنند و ماجراهای جالبی برای‌شان پیش ‌می‌آید. مشاهده و خرید کتاب   زوربای یونانی «زوربا» مردی اهل یونان و بسیار پرانرژی و غیرقابل پیش‌بینی است. او به همراه راوی بی‌نام و نشان داستان به جزیره «کرِت» ‌می‌رود تا در معدن ذغال سنگی که راوی داستان صاحبش است؛ کار کند. پس از این اتفاق، رابطه منحصر به فردی میان این دو شخصیت شکل ‌می‌گیرد. «نیکوس کازانتزاکیس» این دو کاراکتر را از نظر شخصیت بسیار متفاوت از هم نوشته است: راوی، مردی متفکر، فروتن و کم‌حرف است و زوربا، شخصیتی آزاد، سرزنده و ورای محدودیت‌های آداب معاشرت دارد. مشاهده و خرید کتاب   سالار مگس‌ها «سالار مگس‌ها» با یک اتفاق شروع می‌شود: هواپیمایی در یک جزیره دورافتاده سقوط می‌کند و تنها چند پسر نوجوان از این حادثه جان سالم به در می‌برند. همه این شخصیت‌ها (از «سایمون» پیشگو و «رالف» اخلاق‌گرا گرفته تا «پیگی» دوست داشتنی و «جک» خشن و خودخواه) سعی می‌کنند تا اوضاع را در شرایط سخت و گاهی اوقات وحشیانه دور و اطرافشان کنترل کنند. بیشتر داستان حول تلاش و تقلای این شخصیت‌ها در پیدا‌کردن راهی برای جان به در بردن در اجتماعی بی‌قانون و بدون نظمی مشخص سپری می‌شود؛ کسی نمی‌داند این نوجوانا چطور قانون را پیاده می‌کنند؟ و اصلا به کدام اصول پایبند می‌مانند؟ مشاهده و خرید کتاب   سرخ و سیاه کتاب «سرخ و سیاه» به زندگی مردی جوان به نام «جولین سورل» می‌پردازد. او دانشجوی علوم دینی است، «ناپلئون» را تحسین می‌کند و رویای پیروزی‌های نظامی را در سر می‌پروراند. زمانی که جولین به عنوان معلم فرزندان شهردار استخدام می‌شود، خیلی زود زن شهردار را اغوا می‌کند و بعد از آن به پاریس می‌رود و دختر مردی نجیب‌زاده را شیفته‌ی خود می‌سازد. به تدریج این باور در ذهن سورل شکل می‌گیرد که راز موفقیت، فریبکارتر و فرصت‌طلب‌تر بودن از فریبکاران و فرصت‌طلبانی است که در همه‌جا دیده می‌شوند؛ اما زمانی می‌رسد که ثروتمندان و قدرتمندانی که سورل بسیار تحسینشان می‌کند، علیه او متحد می‌شوند. مشاهده و خرید کتاب   سمفونی مردگان روایت «معروفی» در کتاب «سمفونی مردگان» روایتی شیوا و خاص است که در عین غم‌انگیزی سرگذشت شخصیت‌های آن، خواننده را تا انتهای داستان وفادار و مشتاق نگه می‌دارد تا خط به خط با تمام شخصیت‌های حاضر در داستان از «اورهان» گرفته تا «سورملینا» و… در حال‌وهوای سرد اردبیل قدم بزنند و غصه‌دار سرنوشتی باشند که برای آن‌ها رقم خورده‌ است. روایت این رمان، روایتی معمولی و ساده نیست. عباس معروفی در این رمان موفق، سرگذشت خانواده‌ای به‌نام «اورخانی» را از زبان چندین شخص (چندین راوی) روایت می‌کند و همین باعث تازگی نثر و اشتیاق خواننده به دانستن تمام ماجراست. این رمان، رمانی واقع‌گراست؛ هم از تلخی‌های زندگی می‌گوید، هم از خوشی‌ها و عشق! نویسنده در اصل سعی دارد با بازگویی سرگذشت این خانواده، از موضوعاتی همچون برادرکشی، عشق، دلایل زوال یک خانواده، تاثیر زور و قدرت و… نیز سخن به‌ میان آورد. مشاهده و خرید کتاب   سووشون «سیمین دانشور» در کتاب «سووشون» به سراغ داستان زندگی «یوسف و زری» در دهه 20 و زمان سلطه انگلیس بر ایران، رفته است. یوسف و زری خانواده ثروتمندی هستند؛ اما یوسف از اربابان سختگیر و طمع‌کار نیست و فردی است که رعیت را به چشم خانواده‌اش می‌بیند. سووشون روایت عشق و فداکاری است. قصه یوسف‌ها که برای استقلال این مرزوبوم جنگیدند؛ داستان سیاوش‌هایی که خونشان به ناحق زمین را سرخ کرد و ماجرای زری‌هایی که تا ابد داغی بر سینه خواهند داشت، به رنگ خون، به لطافت عشق و از جنس فداکاری. مشاهده و خرید کتاب   سه دقیقه در قیامت کتاب «سه دقیقه در قیامت» روایتی است از خاطرات یکی از مدافعین حرم که زیر عمل جراحی برای لحظه‌‌هایی از دنیای خاکی می‌‌رود و تجربه‌ای نزدیک به مرگ دارد. او در این زمان کوتاه چیزهایی می‌بیند که درک آن‌ها برای مردم عادی سخت است. در این کتاب که بسیار مورد استقبال خوانندگان قرار گرفته و نقدها و تفسیرهایی هم بر آن شده است، حقایقی درباره مرگ، برزخ، حال انسان در برزخ و بسیاری مطالب دیگر درباره حیات پس از مرگ بررسی شده‌است. مشاهده و خرید کتاب   شازده کوچولو «شازده کوچولو» شاهکار بی رقیب «آنتوان دو سنت اگزوپری» داستان شاعرانه‌ای است سرشار از استعاره و نماد که خواندن آن، هربار تجربه‌ی جدیدی است. شازده کوچولو ساکن سیاره کوچکی به اندازه یک خانه معمولی است و در آن جا گل بی‌همتایی دارد که مایه همه عواطف و دلخوشی‌ها و رنج‌های اوست. او روزی تصمیم می‌گیرد یک سفر بین سیاره‌ای را آغاز کند و پس از عبور از شش سیاره به سیاره هفتم، یعنی کره زمین می‌رسد. او با یک روباه و یک خلبان روبه‌رو می‌شود و از هر کدام، مفاهیمی را می‌آموزد. مشاهده و خرید کتاب   شرق بهشت داستان «شرق بهشت» در مزارع پربار «دره‌‌ی سالیناس» واقع در کالیفرنیا می‌گذرد و سرنوشت به هم گره خورده‌‌ی خانواده‌ی تراسک‌ها و خانواده‌ی  همیلتون‌ها را روایت می‌کند. این دو خانواده برای نسل‌های متمادی است که اتفاقات سقوط آدم و حوا و رقابت مرگبار هابیل و قابیل را در زندگی‌شان تکرار می‌کنند. مشاهده و خرید کتاب   شوهر آهو خانم کتاب «شوهر آهو خانم» اثر «علی‌محمد افغانی» ماجرای سرگذشت یک یا چند تن و حوادث آن، وقایع روزانه یک یا چند شهر نیست، بلکه تمامی ‌روزگار ما و ماجراهای زمانه همچون رودی پهناور در آن جاری است، و اهمیت این رمان در همین است، در این که همچون آیینه چهار بعدی عظیمی‌خصوصیات برجسته روزگار ما را منعکس ساخته است. مشاهده و خرید کتاب   صد سال تنهایی رمان «صد سال تنهایی» یکی از آثار جاودانه‌ی قرن بیستم، داستان اوج و فرود شهر خیالی «ماکوندو» را از طریق تاریخچه و سرگذشت یک خانواده روایت می‌کند و شرحی غنی و درخشان است از زندگی و مرگ، و سرگذشت تراژیک نوع بشر. در قصه‌‌ی باشکوه، مضحک، زیبا و پرزرق و برق این خانواده، می‌توان تمام انسانیت را به نظاره نشست؛ همان‌طور که می‌توان در تاریخ، افسانه‌ها و عروج و افول ماکوندو، همه‌‌ی اوضاع و احوال زندگی در آمریکای لاتین را مشاهده کرد. مشاهده و خرید کتاب   صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد «دیوید فرامکین» در کتاب «صلحی که همه‌ی صلح‌ها را بر باد داد» از سقوط امپراتوری عثمانی و ظهور خاورمیانه‌ی جدید می‌نویسد و از بسیاری از  پیچیدگی‌های سیاسی‌ای که سرنوشت مردم این منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده است، پرده برمی‌دارد. مشاهده و خرید کتاب   طاعون «طاعون» رویدادهای عجیبی را گزارش می‌دهد که توصیف جامعه‌ای است بی‌هدف‌ و بیهوده‌، که هیچ تعادلی ندارد. این کتاب درباره شهری است که سراسر آن را بیماری طاعون فرا می‌گیرد که نخستین نشانه‌های آن هجوم موش‌ها به شهر است. «آلبر کامو» در این رمان به بررسی حالات و روحیات افراد در زمان‌های مختلف این دوره پرداخته است؛ حس همدلی، وحشی‌گری، عذاب وجدان و.... در یک بلای همگانی. مشاهده و خرید کتاب   عشق در زمان وبا «گابریل گارسیا مارکز» در شاهکار دیگری از خود به نام رمان «عشق در زمان وبا» داستان عشقی نافرجام را روایت می‌کند؛ عشقی آن‌چنان پرشور که تمام رقبا را به زانو درمی‌آورد و محدود به زمان نیست. از زمانی که «فرمینا دازا» به ابراز احساسات «فلورینتو آریزا» جواب رد داد و به جای او با «دکتر جوونال اوربینو» ازدواج کرد، پنجاه و یک سال و نه ماه و چهار روز است که می‌گذرد و  بیش از پنجاه و یک سال و نه ماه و چهار روز است که فلورینتو همچنان عاشق است. مشاهده و خرید کتاب   غرور و تعصب آقای «بنت»، پنج دختر دارد که به دلایلی هیچ یک از دخترانش نمی‌توانند دارایی‌های او را به ارث ببرند. همسر آقای بنت هم ثروتی از خود ندارد، بنابراین برای این پنج دختر ضروری است که حداقل یکی از آن‌ها با مردی ثروتمند ازدواج کند تا بتواند بعد از مرگ او، از خانواده حمایت مالی کند. گویی قرعه به نام «الیزابت» افتاده است. آیا تعصب الیزابت و غرور «دارسی» باعث نابودی هر دو نفرشان می‌شود؟ آیا خانواده‌‌ی بنت می‌تواند از بدنامی‌و بی‌آبرویی نجات یابد؟ مشاهده و خرید کتاب   فرانکشتاین «فرانکشتاین» نام دانشمندی کنجکاو، با آمال و آرزوهای بزرگ است که از کودکی به دنبال کشف چیز‌های خارق‌العاده در دنیای اطرافش گشته‌است. همین خصوصیت اخلاقی او سبب می‌شود تا روزی با بخیه‌زدن تکه‌های اعضای بدن مردگان و اِعمال نیروی برق قوی، موجودی زنده شبیه انسان خلق کند. موجودی با ظاهری ترسناک که رد بخیه حاصل از به هم دوختن اعضای مردگان، در بدن او کاملا مشهود است. ساخت این موجود تغییری اساسی در زندگی خالقش ایجاد می‌کند و داستان جایی به اوج می‌رسد که هیولای دستساز، ازکنترل خارج می‌شود. مشاهده و خرید کتاب   فصل پنجم (اولین کتاب مجموعه زمین شکسته) رمان «فصل پنجم» نخستین عنوان از سه‌گانه پرفروش (زمین شکسته) اثر «ان. کی. جمیسین» است که اولین‌بار در سال 2015 منتشر شد. داستان با شکل‌گیری شکافی بزرگ روی تنها قاره کره زمین آغاز می‌شود. این کتاب سفر به سرزمینی است که با مرگ در هم تنیده شده و خواننده با پسری که به قتل رسیده و دختری که گمشده، با خیانت و زخم هایی نهفته که اکنون در حال سر برآوردن هستند، همراه می‌شود. مشاهده و خرید کتاب   کتابخانه نیمه شب کتاب «کتابخانه نیمه شب» داستانی از «مت هیگ» است که در سال 2020 توانسته جایزه گودریدز از نگاه مخاطبان را به دست آورد. جایی میان زندگی و مرگ، کتابخانه‌ای بی‌انتها وجود دارد که داستان زندگی هر فردی در آن منعکس شده است. تصور کنید در این کتابخانه حق انتخاب یک زندگی را داشتید، چه می‌کردید و چه چیزهایی در زندگی کنونی‌تان را تغییر می‌دادید؟ با تغییر دادن آن‌ها؛ آیا شما همچنان همین فرد بودید؟ «نورا» با سوالاتی نظیر این، سراغ کتابخانه مرموز می‌رود تا بفهمد اگر در جایی از زندگی انتخاب دیگری می‌کرد، قصه زندگی‌اش چطور می‌شد؟ نورا این انتخاب را دارد که زندگی کنونی‌اش را با زندگی جدیدی عوض کند. مسیر شغلی جدیدی داشته باشد، روابط شکست‌خورده‌اش را از نو بسازد و رویاهای کودکی‌اش را دنبال کند. مشاهده و خرید کتاب   کشتن مرغ مینا (کشتن مرغ مقلد) «کشتن مرغ مقلد (کشتن مرغ مینا)» رمانی فراموش‌نشدنی درباره دوران کودکی است. دوران کودکی، در محله‌ای خواب‌زده در جنوب آمریکا که معصومیت هر لحظه در برابر بی‌عدالتی و تعصب‌نژادی، قربانی می‌شود. این رمان که با به تصویر کشیدن بحران و عذاب وجدانی تکان‌دهنده، بلافاصله پس از انتشار در سال 1960 تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب شد و نظر مساعد منتقدین را به خود جلب کرد؛ به اصل و ریشه‌های رفتار‌های انسان، معصومیت و تجربه، مهربانی و بی‌رحمی، عشق و نفرت و شوخ‌طبعی و ترحم می‌پردازد. مشاهده و خرید کتاب   کنت مونت کریستو ماجرای «کنت مونت کریستو» در اواخر دوران سلطنت «ناپلئون» اتفاق میفتد. «ادموند دانتس» که جوان دریانورد زندانی و مرموزی است؛ به تازگی کار و تجارتش رونق گرفته است. ادموند در روز عروسی‌اش‌، به اتهام خیانت و جاسوسی و البته در اصل به خاطر حسادت اطرافیانش، به زندانی دور افتاده تبعید می‌شود. دانتس در زندان، مدام به این فکر می‌کند که چرا به زندان افتاده است. در نهایت تصمیم می‌گیرد انتقام محکومیت بی‌دلیلش را بگیرد. او در زندان با «پدر فاریا» آشنا می‌شود و چیزهای زیادی از او می‌آموزد و در نهایت موفق به فرار می‌شود؛ آن هم با در دست داشتن دو نقشه: یکی نقشه انتقام و دیگری، نقشه گنج افسانه‌ای جزیره «مونت کریستو». مشاهده و خرید کتاب   کاندید (ساده دل) «کاندید» شاهکاری است که با زبان طنز دغدغه‌های اصلی انسان امروزی را بیان نموده‌است. در واقع نوشته «ولتر» که قرن هجدهم میلادی نگارش شده؛ ابعاد وجودی انسان کنونی را دربر می‌گیرد. انسانی که به دنبال خوشبختی و رضایت است؛ اما آن را نه در پول، نه در رفاه و یا حتی رسیدن به معشوق نمی‌یابد. پس خوشبختی کجاست؟ مشاهده و خرید کتاب   گتسبی بزرگ «جی گتسبی» پسری فقیر از (غرب میانه)، عاشق «دیزی فی» زنی از (کنتاکی) است که او را در بحبوحه‌ی جنگ جهانی اول، در قامت افسری جوان، دیده بوده است. این رمان، که بسیاری آن را در زمره‌ی بزرگ‌ترین آثار ادبی قرن بیستم می‌شمارند، به توصیف دورانی می‌پردازد که خود «فیتز جرالد»، آن را «عصر جز» می‌نامید؛ دورانی در سال‌های پس از جنگ جهانی اول که زندگی پر زرق و برق و انحطاط اخلاقی و سرمایه‌داری افسارگسیخته و قاچاق مشروبات الکلی از جمله ویژگی‌های آن به‌شمار می‌رود. مشاهده و خرید کتاب   ماجراهای نارنیا مجموعه «ماجراهای نارنیا» به عنوان یک اثر کلاسیک و شاخص در ادبیات کودکان شناخته می‌شود و بین سال‌های 1949 تا 1954 منتشر شده‌است. سرگذشت نارنیا مجموعه‌ای از هفت رمان خیال‌پردازانه از «سی.اس.لوئیس» است که ماجرای کودکانی را نقل می‌کند که با یک اتفاق جادویی، از راه یک کمد، به سرزمین نارنیا وارد می‌شوند و در آن‌جا با کمک شیری به نام «اصلان» به جنگ با تاریکی‌ها می‌روند. مشاهده و خرید کتاب   مادام کاملیا در بخشی از کتاب «مادام کاملیا» می‌خوانیم: بر این باورم که نمی‌توان شخصیتی داستانی آفرید مگر آنکه در آدمیان بسیار غور کرده باشیم، همان‌گونه که نمی‌توان به زبانی سخن گفت مگر آنکه آن را به‌ راستی آموخته باشیم. من هنوز به سنی نرسیده‌ام که بتوانم خودم چیزی بگویم. پس به روایت وقایع اکتفا می‌کنم. بنابراین از خواننده می‌خواهم ایمان داشته باشد که این داستان، واقعی است و تمام شخصیت‌ها جز قهرمان زن داستان همچنان زنده‌اند. در ضمن، برای بیشتر وقایعی که در این کتاب گرد آورده‌ام شاهدهایی در پاریس سراغ دارم که اگر شهادت من کافی نباشد، می‌توانند به صحتشان گواهی دهند. در شرایطی خاص، فقط من می‌توانستم این وقایع را بنویسم؛ چون تنها من از اسرار آخرین جزئیات اطلاع داشتم که اگر نمی‌بودند، روایت قصه‌ای جذاب و کامل ممکن نبود. این جزئیات بدین شکل به آگاهی من رسید: دوازدهم ماه مارس 1847 در خیابان (لافیت) آگهی بزرگ و زرد رنگی دیدم که از فروش اثاث یک خانه و اشیای نادر و قیمتی آن خبر می‌داد. این حراجی پس از مرگ مالک اجناس صورت می‌گرفت. در آگهی، نامی از متوفی برده نشده‌بود. مشاهده و خرید کتاب   ماشین زمان چه کسی گفته سفر در زمان ممکن نیست؟ فقط کافیست یک «ماشین زمان» داشته باشید و «تایم تراولر» دانشمندی است که ادعا می‌کند آن را ساخته! در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «دکتر پری» گفت: «بگو ببینم! واقعا فکر می‌کنی ماسماسک تو به زمان سفر کرده؟» «البته که اینطور فکر می‌کنم وگرنه وقت شما رو تلف نمی‌کردم.» «مانینگ» به شدت تلاش می‌کرد وانمود کند که از این ناپدید شدن عجیب و غریب آنقدرها نگران نشده‌است. «فیلبی» سعی کرد سیگارش را روشن کند، اما مشکل این بود که فراموش کرده بود نوک آن را جدا کند، درنتیجه روشن کردن قسمت جدا نشده ممکن نبود. او ضمن پُک زدن‌های طولانی و بدون دود پرسید: «منظورت اینه که ماشینت وارد آینده شده؟» مشاهده و خرید کتاب   مجموعه ارباب حلقه‌ها اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان به سرزمین‌های خیالی و زیستن در اتمسفر ناشناخته‌های فانتزی هستید «ارباب حلقه‌ها» یکی از بهترین مجموعه‌ها برای شماست. خواننده در این مجموعه به سرزمین «الف‌ها، دورف‌ها و هابیت‌ها» سفر می‌کند. «جان رونالد تالکین» در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها ماجرای سفر اجباری هابیت جوانی به نام «فرودو بگینز» را برای یافتن حلقه قدرت، بازگو می‌کند. مشاهده و خرید کتاب   مجموعه هری پاتر «هری پاتر» مجموعه 1+7 جلدی، شاهکاری ماندگار از «جی. کی. رولینگ» است. این مخلوق خانم رولینگ معروف‌ترین داستان جادوگری بین نوجوان‌هاست. داستان، ماجرای یک پسر یتیم را بازگو می‌کند، پسری که با ورودش به دنیای جادوگری درگیر پرمخاطره‌ترین جریانات می‌شود. «هری» به همراه دو دوست خود «هرماینی» و «رون» از تمام سختی‌ها گذر می‌کند و برای نجات دادن مدرسه را از دست شرورترین جادوگر -ولدمورت- بارها تا یک قدمی مرگ هم می‌رود. مشاهده و خرید کتاب   محاکمه کتاب «محاکمه» رمانی تفکر برانگیز و بسیار تاثیرگذار است که در بسیاری از سطوح ساختار و نمادشناسی تفسیر شده‌است. به نظر اغلب منتقدین، محاکمه کاوشی است بر موضوعاتی چون احساس گناه، اضطراب و ضعف اخلاقی در مواجهه با نیروهایی ناشناخته. «یوزف کا» نقش اول این رمان، کارمند بانک و مردی بدون هیچ ویژگی و توانایی خاص است. او می‌تواند هرکسی باشد و در برخی موارد، نماینده‌‌ی همه‌‌ی انسان‌هاست. او به شکلی عجیب توسط مامور دادگاه شهر دستگیر می‌شود؛ یوزف تلاش می‌کند دریابد که چگونه ظن دادگاه را نسبت به خود برانگیخته است. صداقت او معمولی است، رابطه‌اش با پیشخدمتی به نام «السا» مثل سایرین است و هیچ بلندپروازی نا به هنجار یا خطرناکی نیز ندارد. مشاهده و خرید کتاب   مرشد و مارگاریتا رمان «مرشد و مارگاریتا» با تلفیق دو بخش جدا از هم و در عین حال در هم تنیده - یکی در اورشلیم باستان و دیگری در مسکوی معاصر - از صحنه‌های پرهیجان و پرتنشی چون طوفان‌های سهمگین و حمله خون‌آشام‌ها، به صحنه‌های تاریکی تغییر مسیر می‌دهد: صحنه‌هایی مانند ملاقات «عیسی» با «پیلاتس»، قتل «یهودا» در شبی مهتابی و صحنه‌هایی حاکی از واقعیت مضحک و سیرک‌گونه‌ی مسکو. گویی شخصیت‌های مرکزی کتاب در دنیایی گرد هم آمده‌اند که فانتزی و واقعیت عریان را در هم می‌آمیزد و صحنه‌ای هنرمندانه از عجایب، کمدی سیاه و مسائل بی‌پایان اخلاقی را پدید می‌آورند. مشاهده و خرید کتاب   مزرعه حیوانات (قلعه حیوانات) «مزرعه حیوانات» داستان مزرعه‌ای را توصیف می‌کند که به ناگاه حیوانات آن، علیه صاحب زمین که یک انسان است شورش کرده و به گمانشان با بیرون کردن انسان از مزرعه،‌ آزادی سلب شده‌شان را باز یافته‌اند. پس از مدتی اما حیوانات دوباره خود را زیر استبداد می‌یابند، این‌بار رهبر شورش،‌ خوکی به نام «ناپلئون» زمام امور را دردستگرفته و حال که خود به قدرت رسیده، قوانینی وضع می‌کند که حتی از قوانین صاحب مزرعه نیز سختگیرانه‌تر است. مشاهده و خرید کتاب   مغازه خودکشی «اگر زندگی شما با شکست مواجه شده، بگذارید مرگتان موفقیت‌آمیز باشد!» آدم‌های زیادی، برای مرگ، کارهای آماتور انجام میدن. میدونین از هر صد و پنجاه هزار اقدام به خودکشی، صد و سی و هشت هزارتاش با شکست مواجه میشه. این آدم‌ها یا اغلب خودشون رو علیل می‌کنن و ویلچرنشین میشن یا تا آخر عمر از ریخت می‌افتن، ولی با کمک ما خودکشی تضمین شده‌است. یا می‌میرین یا پولتون رو برمی‌گردونیم. فقط نفس عمیق بکشین و انجامش بدین! خیلی‌ها مشتری ما بودن، مثلا مرلین مونرو و ونگوگ؛ که به نظر می‌رسه راضی هم بودن؛ به هرحال مرگشون موفقیت‌آمیز بود! اما یه روز یه مشتری خاص وارد مغازه شد که... مشاهده و خرید کتاب   ملت عشق (چهل قانون عشق) خیلی وقت پیش بود. به دلم افتاد رمانی بنویسم. «ملت عشق» جرئت نکردم بنویسمش. زبانم لال شد. نوک قلمم کور. کفش آهنی پایم کردم. دنیا را گشتم. آدم‌هایی شناختم. قصه‌هایی جمع کردم. چندین بهار از آن بهار گذشته. کفش‌های آهنی سوراخ شده؛ من اما هنوز خامم، هنوز هم در عشق همچو کودکان ناشی... مولانا خودش را ((خاموش)) می‌نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده‌ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه‌اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی‌اش و حتی هوایی که تنفس می‌کند چیزی نیست جز کلمه‌ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته؛ چطور می‌شود که خودش را ((خاموش)) بنامد؟   مشاهده و خرید کتاب     من او «من او» داستان عشق فرزند خانواده‌‌ای ثروتمند، به نام «علی» به دختر خانواده‌‌‌ی خدمتکارشان را روایت می‌کند. در کتاب، نگاه شخصیت اول داستان و کسی که او را تربیت کرده، ناشی از نگاه «رضا امیرخانی» به اخلاق، بسیار انسانی است. امیرخانی در این کتاب نیز نشان می‌دهد که ارزش انسان، خواه ثروتمند مثل خانواده «فتاح» یا مثل خانواده «اسکندر» از نظر سطح مالی نسبتا فقیر، به انسانیت اوست و نه میزان ثروتش. اما فقر و ثروت تنها مشکل اساسی در عشق علی به «مهتاب» نیست. مشاهده و خرید کتاب   من، شماره سه رمان «من شماره سه» روایتی عمیق و تکان‌دهنده از یک ذهن خاص است ؛ داستان یک آسایشگاه روانی و راوی آن، جوانی که با نقاشی‌ها و خطوط، با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. آدم‌هایی که هرکدام به بهانه‌‌ی «جنون» در این مکان کنار هم آورده شده‌اند. کسانی که قصه‌های خاص و منحصر به فردی دارند و این قصه‌ها مسیرشان را عوض کرده است. آن‌ها در انتظار و شاید دنبال یک اتفاق عجیب و نهایی هستند. مشاهده و خرید کتاب   منطق‌الطیر «منطق‌الطیر» مشهورترین مثنوی «عطار» است و موضوع آن اجتماع مرغان برای برگزیدن و پیداکردن پادشاهی برای فرمانروایی است؛ با این اعتقاد که زندگی‌کردن بدون پادشاه، کاری دشوار است. در این میان «هدهد» خود را فرستاده‌ی «سلیمان» معرفی می‌کند و «سیمرغ» را که منزلگاه او در پشت کوه قاف است، شایسته پادشاهی می‌داند و می‌گوید راه رسیدن به او بسی دراز و پرخطر است. هر یک از مرغان برای پیمودن راه، بهانه‌‌ای می‌‌آورند و در نهایت «سی مرغ» راهی منزلگه گم‌شده‌ی خود می‌شوند. مشاهده و خرید کتاب   موبی دیک «مرا اسماعیل صدا کنید.» شاهکار «هرمان ملویل» و یکی از بزرگترین آثار در تاریخ ادبیات، با این جمله آغاز می‌شود. «اسماعیل» که به گونه‌ای وارد ماجراجویی وسواس‌گونه‌‌ی «ناخدا اهاب» برای کشتن نهنگ سفید «موبی دیک» شده‌است، خود را درگیر نبردی مافوق طبیعی میان خیر و شر می‌یابد. مشاهده و خرید کتاب   ناطور دشت (ناتور دشت) «هولدن‌ کالفید»  قهرمان‌ رمان‌ «ناطور دشت‌» بیگانه‌‌ای است‌ از جنس‌ بیگانگان‌ جهان‌، جوانی‌ جسور و جستجوگر که‌ حدیث‌ جستجو و جستجوگر را به‌ تصویر می‌‌کشد. هولدن‌ که‌ به‌ تعبیر خالقش «سلینجر»، از جهان‌ «عوضی‌» - جهانی‌ به‌ وسعت‌ زمین‌ - گریزان‌ است‌ و به‌ جهان‌ «قشنگ‌» - جهانی‌ محدود با مردمانی قربانی - تعلق‌ دارد و همراه‌ با همراهان‌ انگشت‌‌شمارش‌ در پی‌ مفهوم‌ زندگی‌، سرگردانی‌ را مکرر می‌‌کند و از یاسی‌ به‌ یاسی‌ دیگر فرو می‌آید. مشاهده و خرید کتاب   نبرد من کتاب «نبرد من» تنها کتابی است که انتشار آن در آلمان ممنوع است. «آدولف هیتلر» در این کتاب دیدگاه‌های خود را بیان نموده و اثری خلق کرده که مبنای برپایی حزب ناسیونالیسم (نازی) شد و جهان را درگیر مصیبتی همه‌گیر کرد. این کتاب در آلمان نازی پس از انجیل پرفروش‌ترین کتاب آلمان وقت بوده و برای سال‌ها در مدارس آلمان تدریس می‌شد. مشاهده و خرید کتاب   هاکلبری فین کتاب «هاکلبری فین» داستان زندگی پسر بچه‌ای با همین نام است. «هاکلبری» پسری شیطان است که بیوه‌ای به اسم «داگلاس» او را به فرزندخواندگی گرفته و به مدرسه می‌فرستد. هاک که تازه به درس خواندن و تحصیل علاقمند شده، از پیدا شدن سر وکله‌ی پدر بی‌قید و بند و منفعت طلبش مضطرب است. کتاب در حقیقت جدال هاک با وجدانش را روایت می‌کند که در طول قصه سبب اتفاقات مختلفی می‌شود. او بی‌سروپا و کم‌سواد بوده و در همه‌ی دوران زندگی‌اش به او آموخته‌اند که (سیاهان) انسان‌هایی فرومایه و درجه دو هستند؛ در واقع داستان حول محور همین تفکر متمرکز است. اما در نهایت هاک که در طول زندگی‌اش حتی دوست واقعی نداشته، درمی‌یابد که نژاد و رنگ پوست نمی‌تواند سبب برتری و کمال افراد شود و برخلاف جریان فکری بزرگسالان اطرافش، مردی سیاه پوست را برای دوستی انتخاب می‌کند. مشاهده و خرید کتاب   هرگز رهایم نکن «کتی» که حالا 31 ساله است، کودکی خود را در مدرسه‌ای خصوصی به نام‌ هالیشام گذرانده؛ مدرسه‌ای که در آن از کودکان در برابر دنیای بیرون از مدرسه محافظت می‌شد. کودکان‌ هالیشام، با این فکر تربیت می‌شدند که آن‌ها خاص و استثنایی هستند و سلامت روحی و جسمی‌شان، نه تنها برای خودشان، بلکه برای جامعه‌ای که در آینده به آن وارد می‌شوند، بسیار مهم و حیاتی است. حال که این کودکان بزرگ شده و پا به جامعه گذاشته اند، چه سرنوشتی در انتظار آن‌هاست؟ مشاهده و خرید کتاب   هزار و یک شب کتاب «هزار و یک شب» یکی از با قدمت‌ترین مجموعه‌ داستان‌های عامه‌ی مردمان «خاورمیانه» در عصر طلایی اسلام است. نکته جالب‌تر از قدمت این کتاب، نامعلوم بودن نام نویسنده و حتی مشخص نبودن کشور مبدا این داستان‌هاست؛ اما با توجه به قرائن موجود، می‌توان حدس زد که هزار و یک شب، متعلق به «هند»، «ایران» یا «عراق» باشد. در خط داستانی اصلی این کتاب، پادشاه «شهریار» به حدی از وسواس عاطفی رسیده که هر شب، یکی از دختران سرزمین را به عقد خود درمی‌آورد و صبح فردا او را می‌کشد. این ماجرا ادامه دارد تا شبی که عروس جدید پادشاه به نام «شهرزاد» با یک نقشه هوشمندانه خود را از مرگ نجات می‌دهد. او هر شب با روایت داستان‌های تو در تو و بی‌انتها برای پادشاه، مرگ خود را به تعویق می‌اندازد. مشاهده و خرید کتاب   هشت کتاب «هشت کتاب» مجموعه اشعار «سهراب سپهری»، آن‌چنان که از نامش برمی‌آید، شامل هشت دفتر شعر از اوست: «مرگ رنگ، زندگی خواب‌‌ها، آوار آفتاب، شرق اندوه، صدای پای آب، مسافر، حجم سبز، ما هیچ ما نگاه.» تمامی ‌اشعار سهراب، دارای تصویرسازی است؛ در این شیوه شعرسرایی، سهراب سپهری بر دیدگاه انسان‌مدارانه و آموخته‌‌هایی که از فلسفه ذهن فرا گرفته بود به شیوه جدیدی دست یافت که «حجم سبز» شیوه تکامل‌یافته سبکش محسوب می‌شود. وی عادت داشت که دور از جامعه آثار هنری‌اش را خلق کند و برای رسیدن به تنهایی‌‌هایش «قریه چنار» و کویرهای کاشان را انتخاب کرده بود. مشاهده و خرید کتاب   همه چیز از هم می‌‌پاشد (همه چیز فرو می‌ریزد) «همه چیز از هم می‌پاشد» یک رمان مدرن آفریقایی اثر «چینوا آچه‌ به» نویسنده اهل «نیجریه» است و داستان آن در روستایی به نام «اوموفیا» در طرف شرقی رود نیجر می‌گذرد. شخصیت اصلی رمان «اوکنکو» مردی مورد احترام، بزرگ قبیله و پایبند به سنت‌های بومی است؛ فردی خشن و جنگجو؛ اما مهربان و پرعاطفه که به مرور توان خود در برخورد با اندیشه‌های تازه را از دست می‌دهد و فرو می‌پاشد. کتاب، داستان از بین رفتن جایگاه اوکنکو را در زندگی قبیله‌ای و در مواجهه با ورود مبلغان مذهبی خشن و تازه ‌کار اروپایی بازگو می‌کند. مشاهده و خرید کتاب   هنر جنگ (هنر رزم) «هنر جنگ» اثر «سان تزو» فرمانده‌ی چینی دوران پادشاهی وو، در پانصد سال پیش از میلاد مسیح، است. این کتاب بسیار بزرگ‌تر از زمانه‌ خود است. کتابی که می‌تواند راهنمای ارزشمندی، نه فقط در مبارزه، بلکه در همه ابعاد زندگی انسان باشد. هنر جنگ یکی از هفت کتاب برتر استراتژی در چین باستان است که گفته می‌شود مورد توجه بسیاری از رهبران و فرماندهان جنگی دو سده اخیر قرار گرفته‌است. چند جمله از کتاب: بهترین چیز در هنر واقعی جنگ این است که کل کشور دشمن، سالم و دست نخورده تصرف شود. ...در اختیار گرفتن کل یک ارتش به جای نابود کردن آن خیلی بهتر است. حتی تصرف یک هنگ، گروهان یا گردان بسیار بهتر از نابود کردن کل ارتش است. مشاهده و خرید کتاب   هنر شفاف اندیشیدن کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» با ارائه نثری جذاب و مثال‌هایی ملموس و کاربردی، نگاهی روشنگرانه به شیوه‌ی تفکر و استدلال انسان است. این کتاب اثری ضروری برای کسانی است که درگیر گرفتن تصمیمات بزرگی در زندگی‌شان هستند. تا به حال برای‌تان پیش‌آمده وقتتان را صرف چیزی کرده باشید که در نهایت، ارزش زمانتان را نداشته‌است؟ تا به حال به انجام کاری ادامه داده‌اید که می‌دانستید برای‌تان مفید نیست؟ آیا گاهی اوقات موفقیت را از آنِ خود دانسته‌اید و شرایط بیرونی را مسئول شکست‌هایتان تلقی کرده‌اید؟ مشاهده و خرید کتاب   یک عاشقانه آرام «یک عاشقانه‌ی آرام» در مورد گیله مردی مبارز و سیاسی است، که عاشق «عسل» دختری آذری، زیبا و سیاسی مسلک می‌شود. کل کتاب روند و مراحل و برنامه‌ریزی‌های زندگی مبتنی بر عشق این دو، با زبانی شاعرانه و بیان عشقی زیباست. عاشقانی که سعی می‌کنند در لحظه لحظه باهم بودن، عاشق هم باشند و نگذارند عشقشان به رخوت و عادت کشیده شود. عاشقانی که با زمان مبارزه می‌کنند. قوت اصلی کتاب، ناشی از لحن و بیان فوق‌العاده زیبای «نادر ابراهیمی» است. مشاهده و خرید کتاب
دیدار با هَکلبری فین عزیز
دیدار با هَکلبری فین عزیز
سلام جناب کلمنز سیموئیل عزیزم! چطورید؟ ما خوبیم. من و هکلبری فین همچنان دَم‌خور همیم. سابقه آشنایی منِ نویسنده، با شمایِ نویسنده و عالیجناب رمان، که هنوز بر بام ادبیات مدرن ِدنیا دارید بَرف را با ردپای خود پای‌کوب می‌کنید، به خیلی سال پیش برمی‌گردد. به دزدیدن نخستین کتاب من از کتابخانه­ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان. کتابی خوشگل به نام ماجراهای هکلبری فین، اثر مارک تواین. بله دزدیدمش که داشته باشمش. چقدر احساس گناه می‌کردم؛ اما می‌دانید که پس از خواندنش تازه فهمیدم شرارت خیلی هم خوب است. البته که شما می‌دانید و ما هم می‌دانیم شخصی به نام مارک تواین هرگز وجود نداشته است، نه‌تنها به این معنی که می‌دانیم مارک تواین نام مستعار نویسنده‌ای است به نام سمیوئل لنگهورن کلمنز که در پایان قرن نوزدهم مشهورترین چهره‌ی ادبی آمریکا شمرده می‌شد؛ بلکه چون آن داستان‌سرای شوخ و شیرین‌کاری که ما به نام مارک تواین می‌شناسیم، در حقیقت نوعی شخصیت ساختگی است؛ کمابیش نظیر نقشی که در نمایشی به بازیگری واگذار می‌کنند… جهانی که شما در ادبیات چه نمایشنامه‌های بدیعی چون زارع شیکاگو، ونوس کاپیتول تا داستان‌هایی به‌شدت زیبا، منتقدانه و فکاهی که مدل جدیدی در داستان‌نویسی شد، تا زندگی‌نوشت‌های محشری چون زندگی بر روی می‌سی‌سی‌پی، تا رمان‌های محشری چون تام سایر و هکلبری فین. شما نویسنده نام‌آور پایان قرن نوزدهم سال‌­های سازنده‌ی زندگی‌تان را در کنار آن رود پهناور گذراندید؛ و من در کنار رود اترک‌ در شهری به نام قوچان. ‌در دوران شما، در جنوب کشور شما یعنی آمریکا رسم برده‌داری هنوز برقرار بود؛ اما آثار انقلاب صنعتی دوردست اروپا، در شرق کشور شما رفته‌رفته داشت پدیدار می‌شد… ما هردو در دوازده‌سالگی از خانه‌ی خود گریخته‌ایم. ‌هکلبری فینِ شما، به من آموخت از خانه پدری فرار کنم و به تهران بروم.‌ برادر بزرگ شما -که روزنامه‌نگار شهرستانی خرده‌پا و ناموفقی بود، شما را در چاپ‌خانه‌ی روزنامه خود به شاگردی و حروف‌چینی گماشت. من نیز در تهران با یک دوچرخه کورسی موزه روزنامه‌ها شدم و در خیابان‌ها روزنامه می‌فروختم. در چاپخانه انتشارات امیرکبیر حروف‌چینی و باربری کردم. بسیارند مردان برجسته‌ای که در قرن نوزدهم آمریکا و اروپا، تحصیلات خود را در چاپ‌خانه‌ها به سرانجام رساندند. شما هم جناب سم کلمنز نیز پس از ده سال حروف‌چینی، جوان چیزخوانده‌ و‌ چیزنوشته‌ای به شمار آمدید. بلاتشبیه من هم در چند رنگین‌نامه داستان می‌نوشتم؛ اما شما یک دوره ادبیات انگلیسی و تاریخ و جغرافیا و حتی علوم و فلسفه را در چاپ‌خانه خواندید. من هم صفحات برش‌نخورده کتاب شما را با ترجمه عالیجناب دریابندری خواندم. چنین شد که شما در شمار شوخی‌­سازان غرب درآمدید. پیش از آن شاید در هیچ‌کجای دنیا چنین حرفه‌ای دیده نشده بود. این زاییده شرایط بسیار دشوار زندگی در مرزهای غرب آمریکا بود. در سرزمین‌هایی که یک گام بعد از آن، انسان با مخاطرات طبیعت وحشی و با تیر و تبر قبایلِ جان‌به‌لب‌آمده‌ی سرخ‌پوست رو‌به‌رو می‌شد. شوخی‌­ساز آدمی بود که مانند نعل‌بند و دندان‌کش، همراه جماعت حرکت می‌کرد. ظاهراً جامعه‌ی مرزنشین برای نگهداری تعادل روانی خود، به کسانی نیاز داشت که بتوانند از شرایط توان‌فرسای زندگی، تعبیر تحمل‌پذیری ارائه کنند. به این ترتیب در خطه‌ی غرب، هر نوع استعداد شاعری و داستان‌سرایی به صورت قریحه‌ی طنز و هزل در می‌آمد. آنچه در ادبیات آمریکا، طنز غربی نامیده‌ می‌شود. نام مستعار مارک تواین را جناب کلمنز را شما در سال 1862 روی خود گذاشتید و نوشتن تجربه‌های رنگارنگ زندگی غرب و جنوب را به زبان شوخی و طنز آغاز کردید. اسم شما جناب مارک تواین اصطلاحی در بین ملوانان می‌سی‌سی‌پی بود. به معنای نشانه‌ی دوم: هنگام نزدیک‌شدن کشتی به ساحل. همیشه یک ملوان از روی دماغه‌ی کشتی شاغولی به آب می‌انداخت و ژرفای آب را اندازه می‌گرفت و تا زمانی که آب، دو بالا (واحد) ارتفاع داشت و خطر به‌گل‌نشستن کشتی در پیش نبود، دم به دم فریاد می‌کشید: مارک تواین؛ مارک تواین. این صدایی بود که در بندرهای رودخانه‌ی می‌سی‌سی‌پی مدام به گوش می‌رسید. شما داستان‌های طنزآمیز خود را منتشر کردید. به‌عنوان پدر ادبیات آمریکا، شما نه‌تنها با نوشته‌هایتان به جنگ رادیکال‌های امپریالیسم‌­دوست رفتید؛ بلکه آن­ها با دیدگاه‌های شما جنگیدند. شما به جنگ امپیریالیسم کشور خود رفتید؛ همان چیزی که از من یک ضدآمریکایی دو آتشه از همان زمان تا دم مرگم ساخته است. شما علیه بسیاری از رادیکال‌های امپریالیسم در آمریکا شهرت پیدا کردید. کلمنز عزیز! شما شخصیتی بسیار محبوب شدید و با روسای جمهور، صنعتگران برجسته و حتی اعضای خانواده سلطنتی اروپادوست شدید. من این هنرها را ندارم. شما برای بازسازی خود تلاش بسیار کردید و معدنچی شدید؛ من هم یک‌ چاخو شدم. با این حال، این شغل مناسب هیچکدام از ما نبود. شما شروع به نوشتن برای روزنامه‌ها کردیم. البته من هم روزنامه‌نگار شدم. وقتی داستان طنزآمیز «قورباغه پرش مشهور شهرستان کالاوراس» در هفته نامه نیویورک «شنبه پرس» منتشر شد. این داستان توجه ملی را به خود جلب کرد و اساس حرفه موفق شما را به عنوان نویسنده پایه‌ریزی کرد.در چند سال آینده، شما چندین اثر محبوب دیگر را منتشر کردید. در سال 1876، «ماجراهای تام سایر» را منتشر کردید؛ رمانی درباره پسر جوانی که در کنار رودخانه می‌سی‌سی‌پی بزرگ شده بود. این کتاب، با موضوع دل‌انگیز یک پسر جوان و ماجراهای او، موفقیت چشمگیری داشت. در سال 1881، اولین تلاشتان برای نگارش داستانی با پیرنگ تاریخ، منجر به انتشار داستانی به نام «شاهزاده و فقیر» شد؛ داستان روایت دو پسر جوان در سال 1537 است که از نظر ظاهر یکسان هستند، تام، فقیر و شاهزاده ادوارد، پسر پادشاه. رمان شاهکار شما «هکلبری فین» در سال 1884 منتشر شد و شهرت شما را به عنوان نویسنده‌ای با تحسین بین‌المللی تقویت کرد. این کتاب دنباله‌ای بر «ماجراهای تام سایر» است که به دلیل طنز کوبنده‌اش درباره نگرش­‌های ریشه­‌دار، به‌ویژه نژادپرستی مشهور شد؛ رمانی علیه امپریالیسم کشور خود، تا منِ ضدآمریکایی بتوانم از همان سال­‌ها وامدار هکلبری فین شما باشم. شما عالیجناب مارک تواین از کتاب‌­های خود مبلغ زیادی به دست آوردید که در چندین مشاغل تجاری سرمایه‌گذاری کردید. متأسفانه در همه‌جا شکست خوردید و بیکاره شدید. برای جبران و به‌منظور جلوگیری از ورشکستگی، در اوایل دهه 1890 مکرر شروع به نوشتن کردید که بر کیفیت بد آثارتان بسیار تأثیر گذاشت. شما نتوانستید با قرض­‌ها و طلبکارها کنار بیایید و با فشارهای فزاینده مالی اعلام ورشکستگی کردید. سرمایه‌گذار شما اوهنری­هاتلستون راجرز به کمک شما آمد تا بتوانید از نظر مالی خود را تثبیت کنید. شما بسیار محبوب بودید؛ بسیار مورد توجه بودید؛ در سخنرانی‌­های خود طنز انفرادی اجرا می­‌کردید؛ و در باشگاه­‌های مردان، سخنرانی چیره‌دست بودید. ما با یک ضدامپریالیست سرسخت روبه‌رو بودیم؛ تا نایب رئیس «لیگ ضد امپریالیست آمریکا» شدید. شما همچنین از حقوق شهروندی و حق رأی زنان حمایت کردید. اکنون می‌رسم به اصل حرفم؛ چرا شما جناب لانگهورن کلمنز شگفت‌انگیز و تاثیرگذار هستید و همچنان نویسنده‌ای نامیرا و به‌وجودآورنده­‌ی رمان مدرن ادبیات هستید؟   رمان «ماجراهای هکلبری فین» دنباله‌ای بر «ماجراهای تام سایر» اغلب در بین رمان‌های بزرگ آمریکایی نامگذاری شده است. این کتاب که به بررسی مفاهیم نژاد و هویت می‌پردازد، هم بحث‌برانگیز است و هم بسیار محبوب. لیونل تریلینگ‌ در جایی می‌گوید: «این کتاب شاهکار تواین به شمار می‌رود؛ و شاید خود او هم برای قبول این حقیقت به زمان احتیاج داشت، اما باز هم نتوانست آن را همان‌طور که هست، برآورد کند؛ یعنی یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌های جهان و یکی از اسناد اصلی فرهنگ آمریکا. حقیقتی که در هکلبری فین به آن پرداخته می‌شود، با حقیقت تام سایر تفاوت دارد. در واقع حقیقت هکلبری فین شدیدتر، ظالمانه‌تر و پیچیده‌تر است؛ در حالی که حقیقت تام سایر مبتنی بر درستکاری است.» این همان نکته‌ای‌ست که بر من بسیار تاثیر گذاشت. درستکاری در جامعه سرمایه‌داری امکان ندارد. هکلبری فین بی‌نصیب از احترام است و نامنتظر، برای پرستش‌کنندگان ماشین؛ اما خود منتظر و ناظر است. هکلبری فین کتاب بزرگی است؛ زیرا درباره ی خدا و به عبارت دیگر، درباره‌ی قدرتی است که به نظر می‌رسد ذهن و اراده‌ای از خود دارد، که در نظر آنان که اهل تصورات اخلاقی هستند، تشکیل‌دهنده ایده اخلاقی بزرگی است. هاک خودش خدمتگزار خدای رودخانه است، و به آگاه‌بودن از طبیعت الهی آن بسیار نزدیک می‌شود. دنیایی که او در آن زندگی می‌کند، کاملاً متناسب و در سازگاری با خداست؛ زیرا سرشار از حضور و معانی الهی است. شاید به‌جا باشد اگر اشاره کنیم الگوی شخصیت هاک، دوست دوران کودکی خود شماست جناب کلمنز! دوستی به نام تام بلنکنشیپ. او همان کاری را کرد که هاک انجام داد و از این قلمرو رخت بربست؛ فقط برای اینکه بعدتر در دادگاهی علیه برده‌داری گفت «دوست سیاه‌پوستم را هرگز ترک نمی‌کنم» و شلاق خورد. هکلبری فین چندین بار از کتابخانه‌ها و مدرسه‌های معینی به دلیل تخریب به‌اصطلاح اخلاقیات اخراج شده است. مقامات آنجا بر دروغ‌گویی، سرقت‌های جزئی، توهین به مسئولیت‌پذیری و مذهب، زبان بد و گرامر بد -که در کتاب بارها تکرار می‌شود- انگشت گذاشته بودند. ما به این وسواس‌های افراطی می‌خندیم؛ هرچند در حقیقت داستان هکلبری فین کتابی واقعاً حاوی بدآموزی است، کسی که از روی تفکر و منطق اخلاقی- انتقادی‌ هاک را مطالعه کند، نمی‌تواند به‌تمامی، بدون تردید و کنایه فرضیات اخلاقی قابل احترامی را که او با آن‌ها زندگی می‌کند، بپذیرد؛ و نیز نمی‌تواند به عقیده‌ی هاک مبنی بر اینکه اوامر روشن و صریح خرد اخلاقی چیزی جز باورهای آن دوره و آن مکان نیستند، یقین بیاورد. نمونه‌اش خود من هستم که در نوجوانی شرارت هکلبری‌فینی همه دنیایم را تسخیر کرد. صداقت من همه از جهان هکلبری‌فینی نشات می‌گیرد. مسلماً نباید از معانی اخلاقی ضمنی این رودخانه‌ی‌ بزرگ در هکلبری فین و رود اترک در زیستگاه کودکی من غافل شد؛ اما می‌توان این مستلزمات اخلاقی را به‌عنوان چیزی صرفاً مرتبط با رفتار فردی و شخصی درک کرد و از آنجایی که جزئیات فردی مقداری ثابت محسوب می‌شوند، تمایل پیدا خواهیم کرد. این کتاب را قابل استفاده برای انسان در تمام دوره‌ها و مکان‌ها بدانیم؛ و آن را به عنوان کتابی «جهانی» مورد ستایش قرار دهیم. و همین‌طور هم هست؛ اما همانند بسیاری از کتاب‌های دیگری که این صفت را برایشان به کار می‌بریم، ما نمی‌توانیم تصدیق و گواهی کسانی چون هنری آدامز، والت ویتمن، ویلیام دین هاولز و خود مارک تواین را نادیده بگیریم. این تفاوت در رویکرد عموم نسبت به چیزهایی که اکنون مورد پذیرش ما و مورد احترام در آرمان ملی هستند، ایجاد شد. به گفته‌ی مارک تواین پیش از آن «مردمی وجود داشتند که در آرزوی پول بودند و اکنون به زانو افتاده و پول را می‌پرستند». انجیل جدید یک فرمان بیشتر نداشت؛ «پول به دست بیاورید». برای به‌دست‌آوردن پول شتاب کنید و مقدار زیادی از آن را جمع‌آوری کنید. سعی کنید این مقدار به شکل حیرت‌آوری زیاد باشد، این پول را از راه غیرشرافتمندانه به دست بیاورید، البته اگر می‌توانید، و آن را از راه شرافتمندانه حاصل کنید، البته اگر مجبور هستید. برای من تام سایر، سمبل رنج طبیعی و نیازمند پشتیبانی است؛ و هکلبری فین، خداپرستی بعد از شرارت و شروع تعهد به هم‌نوعان. مارک تواین درباره­‌ی تام سایر گفت «این صرفا تمجیدی است که در قالب نثر بیان شده است که به آن حال و هوای دنیوی می‌دهد». ممکن است این -و حتی مستدل‌تر- درباره­ هکلبری فین نیز گفته باشد، که تمجیدی برای آمریکای کهن‌تر است که برای همیشه از دست رفته؛ آمریکایی که نقایص ملی بزرگی داشته، که سرشار از خشونت و حتی بی‌رحمی بوده است؛ اما هنوز حس واقعیتش را حفظ کرده بود؛ زیرا هنور اسیر پول نشده؛ و پدری برای توهم و دروغ‌های غایی نشده بود. در برابر الهه­ پول، الهه­ رودخانه قرار دارد، که تظاهراتش صامت و بی صدا هستند؛ پرتو خورشید، فضا، زمان بدون ازدحام، سکون و خطر. این رودخانه زمانی که فایده کاربردی­‌اش گذشت خیلی زود فراموش شد؛ اما همان‌طور که در شعر الیوت بیان می‌شود: «این رودخانه درون ما است». هکلبری فین از نظر فرم و سبک تقریباً اثری بی‌نقص است. در تمام مدت تنها یک انتقاد به این اثر وارد شده است؛ و آن اینکه جزئیاتی که در داستان تام سایر آمده است، در این داستان مفروض گرفته شده؛ و به تفصیل بسیار در بازی فرار جیم نقش داشته است. مسلماً این حادثه بسیار طولانی است -در پیش‌نویس اصل بسیار طولانی‌تر بوده است- فرم این کتاب بر اساس ساده‌­ترین فرم رمان، رمان به اصطلاح پیکارسک، یا رمان جاده‌ای‌، که حوادثش را در مسیر سفر قهرمان می‌چیند، بنا شده است؛ اما همان‌طور که پاسکال می‌گوید: «رودخانه جاده‌هایی هستند که حرکت می‌کنند» و حرکت جاده در حیات مرموزش، از سادگی بدوی فرم فاصله می‌گیرد. جاده خودش بزرگ‌‍‌ترین شخصیت یک رمان جاده‌ای به شمار می‌رود، و جداشدن قهرمان از رودخانه و بازگشتش به آن، الگوی قابل توجه و معناداری را می‌سازد. سادگی خطی رمان پیکارسک توسط برخورداری داستان از یک نظم دراماتیک و صریح تغییر می‌یابد. این رمان دارای ابتدا، وسط، انتها و تعلیق است. در مورد سبک این کتاب نیز نباید تمجیدی کمتر از عنصر تعیین‌کننده در ادبیات آمریکایی را به کار برد. نثر هکلبری فین، شرافت گفتار محاوره‌ای آمریکایی را در نثر رمان تکاپوگر ایجاد کرد. این همان نثری است که ارنست همینگوی در ذهن داشت، زمانی که گفت: «تمام ادبیات آمریکای مدرن نشأت‌گرفته از کتاب هکلبری فین مارک تواین است». نثر همینگوی نیز به طور مستقیم و آگاهانه ریشه در این کتاب دارد؛ به همین ترتیب نثر دو نویسنده‌ی مدرن، گرترود استاین و شروود اندرسن، که اغلب تحت تأثیر سبک اولیه همینگوی بودند. گرچه هیچ‌یک نتوانستند به خلوص الگوی خود پایبند بمانند، و نیز بهترین نمونه­‌های نثر ویلیام فاکنر، که مانند نثر خود مارک تواین، سنت محاوره‌­ای را با سنت ادبی تقویت می‌­کند. در واقع، می‌توان گفت که تقریباً هر نویسنده­ معاصر آمریکایی که آگاهانه به مشکلات احتمالی نثر می‌پردازد، باید مستقیم و غیرمستقیم، تأثیر شما -عالیجناب مارک تواین- و رمان هکلبری فین را احساس کرده باشد. شما استاد سبکی هستید که از بی‌تحرکی صفات تثبیت‌شده آمریکایی‌وار و سرمایه‌داری می‌گریزید؛ و هنوز در گوش ما بی‌واسطه­، آوای شنیداری -آوایی را که حاکی از حقیقتی بی‌تزویر است- نجوا می‌کنید. همان صدایی که در نمایشنامه «ونوس کاپیتول» خودتان در برابر مجسمه­ گچی پرآوازه خود ساخته کاپیتالیسم فریاد کشیدید: ونوس کاپیتول دروغه. نقاب کاپیتالیسم و شارلاتانیسم در بسیاری از آثار شما نقاب دموکراسی جعلی آمریکا را پس می‌زند. من دو نمایش از آثار شما را کارگردانی کرده‌­ام و بسیار خرسندم که امروز برای شما نامه نوشتم. با ارادت نویسنده‌ای در دوردست‌ها منبع:خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ سعید تشکری
خرده روایت هایی از کتاب فروش شدن من
خرده روایت هایی از کتاب فروش شدن من
خرده‌روایت‌هایی از کتابفروش شدن من سعید مکرمی مرکز نوآوری پارادایس‌هاب نشستی را با محوریت کتاب، کسب‌وکار و نوآوری ترتیب داده بودند. از بنده‌ هم برای صحبت در این نشست دعوت کردند. من از روی احترام به وقت و حضور حاظران در این دورهمی، حرف‌هایم را نوشتم و خواستم قصه‌ای برایشان بگویم. روایتی شخصی بخوانم تا نسبت من و کتاب و نشر و کتابفروشی را واضح‌تر بگویم:  * من دانشجوی مکانیک همدان بودم و او پیرمرد کتابفروش شهر. قد و قامت رشیدی داشت و کلاهی و پالتویی و ریش سفید و باقی ماجرا. مغازه‌اش؟ 40 متر قطعا بیشتر نبود. همه جور کتابی داشت غیر از کمک درسی و دانشگاهی. جنسش جور بود و کتاب‌های روز را از طیف‌های مختلف فکر و فرهنگ جمع می‌کرد. از توصیف خودش که بگذرم، یک قلق جالبی داشت. میرفت توی دل مشتری. به کتاب‌ها مسلط بود و اگر هم نخوانده بود، اینقدر از پیرامونش خبر داشت که بداند به درد چه کسی می‌خورد. اینکه گفتم میرفت در دل مشتری یعنی چی؟ یعنی دیدار اولت که به دو میرسید، می‌دانست مشتری چه جنس کتاب‌هایی هستی! از دو به بعد تازه‌ها و پرفروش‌ها و مهم‌ها همان جور چیزها را جلویت می‌گذاشت. حسین آقای کتابفروش حالا دیگر در این دنیا نیست اما کاری که آن سال‌ها برای من کرد، این روزهایم را ساخت. این را داشته باشید. نوجوان که بودم در خیابان لرزاده می‌نشستیم. یک دوره‌گرد داشت که کاسبی‌اش کتاب بود. یک چرخ‌دستی داشت پر از کتاب. رنگ به رنگ. کتاب‌هایش را خوشگل می‌چید کنار و دور چرخ‌دستی. تنها کتاب‌فروش محله ما بود. هفته‌ای دو بار می‌آمد. مشتری بیشترش که بود؟‌بچه‌ها! گرچه از پاورقی‌ عشقی‌های ر اعتمادی و فهیمه رحیمی داشت تا ذبیح الله منصوری ولی ما من یکی اینقدر یادم هست که هر کتابی را می‌خواستم داشت. از حسنی نگو بلا بگو تا شازده کوچولو و تن تن و میلو. یادم هست بعضی هفته‌ها سر اینکه پول تو جیبی‌ام را کتاب بخرم یا نوشابهی شیشه‌ای کوکا با کیک کوچولوی کام، بین خودم و کتاب‌ها دعوا می‌افتاد. وجه مشترک هر دو کتابفروش مهم زندگی‌ من در دسترسی و شناخت بود. یعنی اول می‌دانستند که کجاها کتاب نیست. بعد می‌دانستند که به هر مشتری چه باید بفروشند. حالا چهل ساله‌ام و یک کتابفروشی بزرگ، با 21 هزار عنوان کتاب در خیابان انقلاب تهران دارم. هرچند غیر از کتابفروشی ناشرم؛ یعنی کتاب را از صفر ایده هم تولید می‌کنم ولی اگر یک کار را به اندازه خودم بلد باشم کتابفروشی است. تا اینجا اگر کلمه‌شمار کنید حرف‌هایم را چند کلمه کلیدی دارد: کتاب، مشتری و شناخت! توضیح واضحات برای‌تان نمی‌دهم. فقط بگویم که  خریدار کتاب، مشتری نیست، مخاطب است. کتاب کالا نیست، مدیا است، رسانه است. اگر بتوانیم مثل آن پیرمرد کتابفروش همدانی بفهمیم مخاطب چه نیازی را با کتاب می‌خواهد برطرف کند کتابفروش واقعی هستیم. اگر نه؟  فقط فروشنده‌ایم. یاعلی
پشت پرده‌ بساط‌های کتاب از زبان نوجوان افغان
پشت پرده‌ بساط‌های کتاب از زبان نوجوان افغان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، مرد واکسی بالاخره اعتماد می‌کند. از همان‌جا که بساط پهن کرده، راسته کتاب تهران، کنار قوطی‌های واکس، فرچه‌ و چند‌جفت کفش رنگ‌ورو رفته، به ما که شانه‌به‌شانه هم راه افتادیم، خیره شده. داخل کافه شدیم، رو‌به‌روی تابلو مِنو می‌ایستیم.   ـ چی می‌خوری؟ از اینجا انتخاب کن. پسرک با انگشت، شیر‌‌کاکائو‌ را نشان می‌دهد. ـ این.     پول دو لیوان شیر‌کا‌کائو و یک تکه شیرینی را حساب کردم. حالا پشت شیشه قدی کافه ایستاده‌ایم؛ درست جلوی چشم برادرش.   ـ چند سالته؟ کجا به‌دنیا اومدی؟ کی‌اومدی تهران؟ ـ 16 سالمه. مشهد. دو ماهه که اومدیم تهران. - از خود مشهد؟ - بله؛ مشهد. لهجه مشهدی را می‌شناسم اما چشمان درشت و سیاهش که نگاه مظلومش را قاب گرفته و  صورت آفتاب‌سوخته‌اش، فکر بی‌اعتمادی را از سرم  می‌پراند. ـ چطور شد دستفروش کتاب شدی؟  ـ خیلی دنبال کار گشتم اما فایده نداشت. تا اینکه دوستِ دادشم که دستفروشی کتاب می‌کنه، وقتی دید من بیکارم، گفت بیا تو هم دستفروشی کن؛ دستفروشی کتاب. من هم قبول کردم اما باید کارت شناسایی داشته باشی تا بتونی بساط کنی.   ـ چرا؟ ـ برای اینکه مامورای شهرداری می‌خوان. به هرکس از بساطی‌ها که کارت شناسایی داشته باشه کاری ندارن، اما من کارت شناسایی‌مو گم کردم. برای همین، ماموران شهرداری چند بار بساطمو جمع کردند. مجبور شدم دنبال کتاب‌ها بگردم.  ـ از کجا کتاب تهیه می‌کنی؟ ـ از آقا‌ممد؛ داداشم منو با اون آشنا کرد. آقا‌ممد، ایستگاه دکتر قریب دفتر داره. ـ آقا ممد خودش کتاب چاپ می‌کنه؟ ـ نه، خودش چاپ نمیکنه. ـ پس چطوری به تو کتاب میده؟ ـ براش میارن...  تلفن میزنه از جای دیگه براش کتاب میارن روزی دو تا سه‌ تا وانت.   ـ چند وقته برای آقا‌ممد کار می‌کنی؟ کارت چطوره؛ مشتری داری؟  ـ یک‌‌هفته. میدون ولی‌عصر و چند‌جای دیگه بساط کردم. مشتری‌ خوب بود. هر روز چند تا کتاب -مثلا دوتا جعبه- بار می‌کردم می‌آوردم. وقتی تموم می‌شد، دوتا جعبه دیگه. اما امروز دیگه حساب‌کتاب می‌کنیم. سهم منو می‌ده، منم کتاب‌هاشو پس می‌دم. ـ کتاب‌های مانده هر روز را کجا نگه می‌داشتی؟     ـ پارکینگ ولی‌عصر. ـ کسی مراقب کتاب‌های امانتی آقا‌ممد بود؟ - دوستِ دادشم. دادشم بهش پول می‌داد تا کنار وسایلش، کتاب‌های آقا‌ممدو هم تا صبح نگه داره.        هوای خشک و آلوده پاییز تهران یا شاید بوی تند قهوه تلخ که حالا تندتر شده، بعضی گذری‌های خیابان انقلاب را به کافه می‌‌‌کشاند.          ـ جمشید چند کلاس سواد داری؟  ـشیش کلاس. ـ چرا ادامه ندادی؟ ـ (با خنده) نخوندم دیگه. ـ شغل پدرت چیه؟ ـ کفاشی.   ـ شده از بساطت، کتابی بخونی؟  - (سرش را نشانه تایید تکان می‌دهد) خوووندم... «قلب عاشق» از همون کتاب‌هایی که می‌فروختم. قلب سفید تکه‌تکه روی شیر‌کاکائو، هنر دست کافه‌چی، حالا ماسیده. با اشاره به پسرک یادآوری کردم که: ـ چرا نمی‌خوری؟ سرد شد... نگاهی سریع و زیرچشمی به لیوان سر‌پُر من می‌اندازد. نگاهش از جنس تردید و کنجکاوی است. با احتیاط طوری یک نفس کمی می‌نوشم. لیوانم هنوز روی میز سنگی، دوباره جاگیر نشده که چشم و دست جمشید، کیک و لیوان را نشانه می‌گیرد. ـ آقا‌ممد، چطور آدمیه؟ - آدم خوبیه... ـ چرا دیگه نمی‌خوای برای آقا‌ممد کار کنی؟ حساب و کتابتون چطور بود؟ ـ  فروش هر روز رو حساب می‌کردم، سهم خودم و سهم آقا ممد‌ُ. قرار گذاشته بودیم 50 درصد تخفیف برای هر کتاب. اما من بیشتر تخفیف می‌دادم مثلا 55 یا 60 درصد. قیمت کتاب‌ها زیاد بود؛ 210 تا 250 هزار تومون. سیاهیه یک هفته دستفروشی ناشیانه پسرک، آورده‌ای برایش ندارد. آقا‌ممد، سودش را از همان فروش‌های با‌تخفیف‌ اضافی به جیب زده اما دستمزد جمشید 16 ساله دندان‌گیر نیست. محکم‌ترین دلیل برای زیرپا‌گذاشتن قرار و مدارش با آقا‌ممد، راضی کردن مشتری‌ها با تخفیف‌های بیشتر از 50 درصد است. بازار‌گرمی کرده بود تا بیشتر بفروشد و حالا کارش با آقا‌ممد به آخر رسیده. امروز و فردا پول هرچه که فروخته و همه کتاب‌های امانتی که به دوش کشیده را پس می‌دهد و تمام. ـ دوست داری کتاب‌فروشی رو ادامه بدی؟ - (بی‌معطلی پاسخ می‌دهد) نه! کتاب‌فروشی برام نصرفید. پیش خودم گفتم؛ دیگه نمی‌خواد. با حساب و کتاب دوستان جدیدش، جمشید می‌تواند در همین تهران ماهیانه 3 و نیم تا 4 میلیون تومان کار کند! جرعه‌‌ای از شیر‌کاکائو سرد می‌نوشم و از پشت شیشه به عارف نگاه می‌کنم. دست از جمع و تفریقِ سود و زیان کاسبی جمشید کشیده‌ و سرگرم تعمیر و واکس کفش شده.    داشتم فکر می‌کردم که چه کاری برای پسرک 16 ساله تازه‌وارد به پایتخت که دستفروشی کتاب برای آقاممد، تجربه اول کاسبی ناموفق‌اش بوده بهتر است؟ کفاشی کنار دست برادر یا مشغولیتی ناشناخته با 4 میلیون تومان دستمزد وسوسه‌انگیز؟  ـ وقتی بزرگ شدی می‌خوای چی کاره بشی؟  ـ (با تکیه شیرینی در دهان) نمی‌دونم... هر کاری از دستم بربیاد. ـ یعنی هیچ نقشه‌ای برای آینده نداری؟ ـ نه. هنوز سرگرم تکه‌تکه کردن شیرینی است. - اگر بفهمی آقا‌ممد قاچاقچی کتاب بوده چی کار می‌کنی؟ لحن جمشید، باورش درباره آقا‌ممد را به یادم می‌آورد. «آدم خوبی» که به او کار داده، بساط کاسبی از بین بار روزانه وانت‌های‌ کتاب برای او جور کرده، حتی «قلب عاشق» را هم به پسرک بخشیدهو ـ آقا‌ممد قاچاقچی نبود. اگر کسی هم پیدا شود، به او ثابت کند، آقا ممدش خیلی هم صاف و صادق نبوده و دستی در خلاف داشته، تنها مجازاتی که در انتظارش است، محرومیت از همکلامی با جمشید خواهد بود! - (با خنده) اگر بفهمم قاچاقچی بوده دیگه باهاش حرف نمی‌زنم.        ـ یعنی دیگه حاضر نیستی دستفروشی کتاب انجام بدی؟ ـ نه. دستفروشی که می‌کردم مامور میومد منو می‌زد. منو از جام بلند می‌کردن و کتاب‌هامو پرت می‌کردن این ورو اون ور... تو خیابون. صدا‌های درهم کافه؛ اسپرسو‌‌ساز، همهمه جمعیت و موسیقی فرنگی که شنیدن صدای دو‌رگه پسرک را دشوار‌‌تر می‌‌کند. بوی تند قهوه هم که آزا‌ر‌دهنده شده.   ـ چندبار مامور شهرداری اومد بساطتو بهم ریخت؟  ـ زیاد... روزی سه‌چهار‌ بار. ساعت 8 یا 9 صبح بساطتمو پهن می‌کردم، مامورا می‌اومدن منو بلند می‌کردن و باز مجبور می‌شدم برم جای دیگه. از بساطی‌های دیگه پرسش‌و‌جو کردم، فهمیدم ساعت 6 و هفت بعدازظهر دیگه نمیان، منم دیگه فقط این ساعت‌ها بساطمو پهن می‌کردم.      ـ مامورای شهرداری چطور با تو برخورد می‌کردن؟ ـ من باهاشون خوب صحبت می‌کردم.      ـ ازشون کتک هم خوردی؟ ـ آره؛ روزی سه‌چهار‌بار کتک خوردم.  ـ چرا؟ مگه چی کار می‌کردی؟ جوابشونو می‌دادی؟ ـ جواب یه نفرشونو دادم، بعد هردفعه که می‌اومدن اون یه نفر، منو می‌زد.   ـ گفتی به بقیه بساطی‌ها که کارت ملی داشتن کاری نداشتن. ـ میومدن هر روز کارت ملی اونا رو نگاه می‌‌کردن و میرفتن.   هوای کافه حالا به قدری گرفته که هوای ابری و پاییزی راسته کتاب مطبوع‌‌تر به‌نظر می‌آید. ـ جمشید چه آرزویی داری؟ ـ چی؟ آرزو؟! فکر می‌کنم یک واژه به فرهنگ‌لغت جمشید اضافه کردم: آرزو. مشتاقم بدانم وقتی معنایش را فهمید، چه آرزوهایی خواهد داشت. شاید بازگشت به خانه، پیدا کردن کار، رفتن به مدرسه... ـ نه، ندارم. نظرت درباره نویسندگی چیه؟ دوست داری نویسنده بشی؟ ـ نویسندگی؟! نمی‌ذارن. ـ کی نمی‌ذاره؟  ـ برادرم.  به عارف اشاره می‌کند که چند دقیقه‌ای است با پسربچه صاحب بساط چند متر آن‌ طرف‌تر صحبت می‌کند.   - اگر یه روز خواستی کتاب بنویسی درباره چی می‌نویسی؟ ـ مادر. مادر زیاد زحمت می‌کشه. به ما شیر می‌ده، برای ما زحمت می‌کشه، شب تا صبح بیداره. وقتی پیر میشه ما باید براش زحمت بکشیم. سر کافه‌چی شلوغ‌تر شده و کمتر به گفت‌و‌گوی دو نفره ما توجه می‌کند.   ـ ممنونم که با من حرف زدی جمشید. ـ خواهش می‌کنم. با یک لیوان شیر‌کاکائوی گرم برای عارف از کافه بیرون آمدیم. خداحافظی کردیم؛ اما کودک چهار‌پنج‌ساله که چند دقیقه‌ای است از صدای رفت‌و‌آمد ماشین‌ها بیدار شده و  از زیر پتوی نازک بساط عارف سر بیرون آورده، فکرم را بیشتر مشغول کرد. و به پاسخ عارف فکر می‌کنم: ـ چاره چیست؟ مادرش رفته خیاطی. کودک سربراورده از بساط کفاشی، عجیب به کودکان افغانستانی می‌ماند. به اینکه لهجه جمشید، اصلا شبیه مشهدی‌‌ها نبود، فکر می‌کنم؛ به اینکه چرا ترسید و نگفت از ترس طالبان مجبور به کوچ شده‌اند و... این شعر از پل الوار در ذهنم مرور می‌شود: زخمی براو بزن/ عمیق تز از انزوا به بساط همسایه می‌رسم، همان‌که صاحبش همسن و سال جمشید است و برای حساب و کتاب کار پسرکِ کتاب‌‌فروش به عارف کمک می‌‌کرد.    ـ تو برای بساط کردن با شهرداری مشکل نداری؟ پول می‌دیم... به زورگیر پول می‌دیم.       ـ زورگیر؟ با نگاه به مرد جوان که چند متر آن طرف‌تر بساط بزرگی پهن کرده اشاره می‌کند. -بهش سالی 3‌ و نیم‌ میلیون تومان پول می‌‌دیم. اونم به شهرداری پول میده. مامورا دیگه به ما کار ندارن. روزی چند‌بار از روبه‌‌روی بساط رد میشن اما حتی به ما نگاهم نمیکنن. تا حالا دوبار بهش پول دادیم، امسال و سال بعد رو یه‌جا دادیم. از مشکل جمشید با ماموران شهرداری با خبر است. ـ اون میدون ولی‌عصر بساط داشت. اونجا فرق داره. قبل از اینکه چیزی بپرسم با هیجان ادامه می‌دهد: ـ از سر انقلاب تا 16 آذر، دسته یکیه؛ از 16 آذر تا چهار‌ا‌ولی عصر دست اینه -مرد جوان طرف حساب پسرک- از چهار‌راه ولی‌عصر پایین‌تر، دست یه نفر دیگه از میدون آزادی تا میدون انقلاب دست یکی دیگه ست. ـ نرخ‌ها چطور؟ ـ فرق میکنه... اون مسیر‌ها روزی، پول میگیرن از ما سالی. از کار‌و‌بار بساطی‌های کتاب می‌پرسم؛ از ماجرای اعتبار کارت ملی برای ماموران. ـ همه بساطی‌ها پول میدن. همه... میدون انقلاب، بیشتر ایرانی‌‌ها بساط کتاب دارند. پسرک هموطن جمشید از اینکه ماموران چرا به مغازه‌‌داران کاری ندارند، اما سراغ بساطی‌ها می‌آیند گلایه‌ دارد و برای بساطی‌ها حقوقی برابر با مغازه‌دار‌ها می‌خواهد. هنوز از فکر برادر‌زاده بی‌قرار و رنگ‌پریده جمشید 16 ساله افغانستانی خلاص نشدم که سوال دیگری فکرم را مشغول می‌کند. «راسته کتاب» از کی شده قُرق زورگیر‌ها؟ اینجا روزی قرار بود گذر فرهنگی پایتخت باشد نه جغرافیای فراموش شده و رنگ‌‌و‌رو رفته شهر. طراح: علی عبدی
طراحی فروشگاه اینترنتی توسط آلماتک