loader-img
loader-img-2
esm_logo
نهضت شعوبیه
نهضت شعوبیه
نوشته حسینعلی ممتحن نشر علمی و فرهنگی
20,000 تومان
افزودن به سبد
افزودن به علاقه مندی

نهضت شعوبیه

جنبش ملی ایرانیان در برابر خلافت اموی و عباسی
20,000 تومان
افزودن به سبد
خرید سریع

معرفی کتاب

"نهضت شعوبیه" یا "جنبش ملی ایرانیان در برابر خلافت اموی و عباسی" اثری است از "حسینعلی ممتحن" که در بیست و یک فصل، به بررسی این نهضت تاریخی می‌پردازد.
در نخستین فصل از این کتاب، نگاهی به وضعیت طبیعی عربستان صورت گرفته است و در فصل بعدی، اوضاع اجتماعی، اعتقادات و آداب و رسوم عرب جاهلی از اعراب بدوی گرفته تا شهرنشین، بررسی می‌شود. دین اسلام و مبادی آن در فصل سوم بررسی شده و نویسنده در اینجا به قرآن کریم و جایگاه آن، تعلیمات اسلام و اخلاق، دانش‌اندوزی و کتابت در اسلام می‌پردازد. اسلام قدم‌های نخست را برای متحول کردن عرب جاهلی برداشت و این گام‌ها، با کشمکش و نزاع‌هایی هم مواجه شد که در فصول چهار و پنج کتاب "نهضت شعوبیه" به آن اشاره شده است.
در نتیجه‌ی گسترش دین اسلام، فتوحات مسلمین روز به روز گسترده‌تر شد و بازارهای مالی و طبقات‌اجتماعی نیز در این روند، به شدت تحت ‌تاثیر قرار گرفت. به طوری که مواردی نظیر برده‌‌داری، پیدایش و طبقات موالی، تعصب اعراب در برابر آن و جنبش موالی در دوره‌ اموی و عباسی، از مهم‌ترین بخش‌های کتاب پیش روست و فصول شش تا دوازده آن را در برمی‌گیرد. از فصل سیزدهم، واژه‌ی شعوبیه معرفی میشود و وجه اشتقاق، موارد استفاده و آرا و عقاید مختلف پیرامون آن مطرح می شود. با پرداختن به منشا این جنبش، مشاهیر "نهضت شعوبیه" از شعرا و مولفین گرفته تا افرادی که با آنان مخالف بودند، در کنار آثارشان معرفی می‌شوند. علاوه بر این، مقابله‌ی شعوبیه با اعراب در جعل قصص و اخبار، تاثیرات آنها بر گویندگان معروف پارسی‌زبان و همچنین تاثیرات سیاسی و اجتماعی آنها برشمرده میشود و "حسینعلی ممتحن" نقش "جنبش ملی ایرانیان در برابر خلافت اموی و عباسی" را به تفصیل شرح می‌دهد.

 • تعداد صفحات
  290
 • سال نشر
  1391
 • چاپ جاری
  4
 • نوع جلد
  شومیز
 • وزن
  434 گرم
برچسب ها
نظرات مشتریان

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.

نظرات کاربران ( نظر)

برای ثبت نظر، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا از سایت خریده باشید نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد

2021 © Copyright - almaatech.ir