loader-img
loader-img-2
esm_logo
نظریه اقتصادی دموکراسی
نظریه اقتصادی دموکراسی
نوشته آنتونی داونز ترجمه رسول قنبری نشر دنیای اقتصاد
140,000 تومان
افزودن به سبد
افزودن به علاقه مندی

نظریه اقتصادی دموکراسی

140,000 تومان
افزودن به سبد
خرید سریع

معرفی کتاب

کتاب "نظریه اقتصاد دموکراسی" یک رساله اقتصاد نوشته آنتونی داونز است که در سال 1957 منتشر شد. این کتاب مدلی را با شرایط دقیق ارائه می کند که تحت آن تئوری اقتصادی می تواند در تصمیم گیری های سیاسی غیر بازاری اعمال شود. همچنین حوزه‌هایی از تحقیقات تجربی را پیشنهاد کند که می‌توان آنها را برای تأیید اعتبار نتیجه‌گیری‌های او در مدل آزمایش کرد. بسیاری از این تحقیقات فرعی در نهایت در مدرسه انتخاب عمومی ادغام شدند. تئوری داون از اظهارنظرهای هنجاری در مورد انتخاب های سیاست عمومی خودداری می کند و در عوض بر آنچه که با توجه به انگیزه های مربوطه برای دولت منطقی است تمرکز می کند.
در فصل هشتم کتاب داونز توضیح می دهد که چگونه مفهوم ایدئولوژی در نظریه او مرکزی است. بسته به توزیع ایدئولوژیک رأی دهندگان در یک جامعه سیاسی معین، نتایج انتخابات می تواند پایدار و مسالمت آمیز یا بسیار متنوع باشد و حتی منجر به انقلاب خشونت آمیز شود. اگر ساختار انتخاباتی را نیز در نظر بگیریم، می توان تعداد احزاب سیاسی احتمالی را نیز شناسایی کرد.

یک دموکراسی دو حزبی نمی تواند حکومتی باثبات و موثر ایجاد کند مگر اینکه اجماع ایدئولوژیک زیادی در میان شهروندانش وجود داشته باشد.
احزاب در یک سیستم دو حزبی به طور عمدی پلتفرم های خود را تغییر می دهند تا شبیه یکدیگر شوند. در حالی که احزاب در یک سیستم چند حزبی سعی می کنند تا حد ممکن از نظر ایدئولوژیک از یکدیگر متمایز بمانند.
اگر توزیع ایدئولوژی ها در شهروندی جامعه ثابت بماند، نظام سیاسی آن به سمت وضعیت تعادلی پیش می رود که در آن تعداد احزاب و مواضع ایدئولوژیک آنها در طول زمان ثابت باشد...

 • تعداد صفحات
  396
 • سال نشر
  1400
 • چاپ جاری
  1
 • نوع جلد
  شومیز
 • وزن
  400 گرم
نظرات مشتریان

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.

نظرات کاربران ( نظر)

برای ثبت نظر، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا از سایت خریده باشید نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد

2021 © Copyright - almaatech.ir