loader-img
loader-img-2
esm_logo
30,000 تومان
افزودن به سبد
افزودن به علاقه مندی

التصویر

دراسه فقهیه معاصره
30,000 تومان
افزودن به سبد
خرید سریع

معرفی کتاب

«التصویر، دراسة فقهیة معاصرة» که بر اساس تدریس حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی، تحت عنوان «فقه و هنر» به قلم احمد عابدین زاده تقریر و از سوی زین العابدین شمس الدین به عربی برگردان شده، از سری بحث های فقه هنر است که در آن به بررسی فقهی کارهای هنری، تصویر، نقاشی و مجسمه سازی پرداخته شده است.

بحث از هنر دامنه وسیعی دارد که فلسفه هنر و دانش هنر از جمله آنها هستند و یکی از مباحثی که پیرامون هنر می تواند مطرح شود، فقه هنر و بررسی احکام هنرهای گوناگون است. بی شک، فقه جامعه اسلامی همه رفتارهای مکلفان از جمله رفتارهای هنری را شامل می شود و هر یک از کارهای هنری مشمول حکمی از احکام تکلیفی پنج گانه می شوند.

این کتاب از چهار فصل تشکیل شده است که در فصل نخست تحت عنوان کلیات ضمن ارائه تاریخچه ای از موضوع و هم چنین بررسی مفردات، به دیدگاه مذاهب مختلف اسلامی در این خصوص اشاره می شود.

در فصل دوم نیز تحت عنوان «صناعة التصویر» به بیان انظار فقهای امامیه در این مسأله اشاره شده و آیات و روایات مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته و سپس به بررسی حکم تصویر و تمثال موجودات دارای روح و موجودات بی روح پرداخته شده است.

در فصل سوم با عنوان «فروع مسألة حرمة أو کراهة صناعة التصاویر» در هجده مبحث به مسائلی چون شمول حکم نسبت به صور موجودات خیالی، شمول حکم نسبت به صور مصنوعات بشری، حکم صور ناقصه، اشتراک در ساخت، ساخت با واسطه، تصاویر سه بعدی، اسباب بازی و تعلم و تعلیم پرداخته شده است.

در فصل چهارم نیز تحت عنوان «اقتناء الصور» با موضوع نگهداری تصاویر، اقوال در مسئله، ادله حرمت اقتناء، روایات منع کننده نگهداری تصاویر، روایات مجوز نگهداری و خرید و فروش آن مطرح شده است.

 • تعداد صفحات
  279
 • سال نشر
  1400
 • چاپ جاری
  1
 • نوع جلد
  شومیز
 • وزن
  300 گرم
نظرات مشتریان

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.

نظرات کاربران ( نظر)

برای ثبت نظر، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا از سایت خریده باشید نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد

2021 © Copyright - almaatech.ir